niedziela, 24 listopada 2024

    POZOSTAWIAJĄC ŚLAD

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    12 czerwca 2024 r. w Galerii Na Wzgórzu CKiS przy ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie odbyło się otwarcie wystawy Pracowni  Rzeźby i Ceramiki.

    To coroczne, wyczekiwane niecierpliwie wydarzenie wieńczące rok pracy artystycznej w pracowni. W tym roku młodzi artyści pozostawili ślad, który jak zawsze okazał się zaskakującą niespodzianką dla oglądających. Wystawę można oglądać do 30 września 2024 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 20.00. Pracownię Rzeźby i Ceramiki prowadzi Grażyna Szymała-Wołyńska. O idei  tegorocznej wystawy pisze:

    Dokładnie 25 lat temu, w  czerwcu 1999 roku, odbyła się pierwsza wystawa Pracowni Rzeźby i Ceramiki zatytułowana Glina, jej możliwości i co dalej?

    Okazuje się, że glina to materiał, w którym tkwi nieograniczony potencjał, daje wiele możliwości.

    Można ją naginać, prostować, skręcać, wkładać do pieca i poddawać obróbce ponad 1000 stopni, a ona wciąż jest, zachowując nadany jej kształt.  Poddaje się nam w trakcie tworzenia, zastyga, a kiedy się zdecydujemy pozostawia wydobytą z niej formę.

    Każda kolejna aranżacja wystawy ma stanowić zaskoczenie dla widza, ale przede wszystkim dla samych jej uczestników, żeby mogli zobaczyć coś więcej w tych niepozornych odciskach, przedmiotach wykonanych podczas zajęć.

    Żebyśmy mogli dostrzec w małej gałązce, szyszce, liściu, kwiatku, ziołu, ślad naszej ingerencji, poprzez dotyk dłoni, czy też to co mamy pod stopami.

    Tegoroczna aranżacja wystawy przyjęła kształt ślimaka, który pokonując drogę zostawia po sobie ślad, na której warto się zatrzymać, zwolnić.

    Ten ślimak zebrał prawie wszystko co jest cenne i na co natrafił w naszej Puszczy Zielonce.

    Ślimak jest też znakiem przynależności naszego miasta i gminy do ruchu CITTASLOW, który powstał również w 1999 roku tylko, że we Włoszech. 

    Ślad to nie tylko odciski, które są widoczne na tej wystawie i można je dotknąć. 

    Ślad pozostawiamy w różnej formie.

    To również ślad naszej pamięci, zapis naszych działań w internecie, obejmujący wszystko.

    Ślad to też rodzaj przemijania.

    Każdy ślad jest wyjątkowy, jak odcisk naszej dłoni.

    Ślady stanowią najwcześniejszy przykład sztuki naskalnej, gdyż nie zostały pozostawione przypadkowo, ale celowo podczas zwykłych codziennych aktywności i zabaw…

    .Badacze twierdzą, że Jedynymi z pierwszych artystów w historii ludzkości były właśnie dzieci, to ich zabawom zawdzięczamy wiele ze znajdowanych na całym świecie śladów. Być może dorośli nie mieli czasu ani nie widzieli korzyści w tak „niepraktycznych” aktywnościach…..

    Tekst: Grażyna Szymała-Wołyńska, Bartłomiej Stefański
    Zdjęcia: Bartłomiej Stefański