W sobotni wieczór 5 sierpnia w Długiej Goślinie odbył się jubileuszowy XX Letni Festiwal Muzyczny Musica Sacra Musica Profana im. profesora Stefana Stuligrosza.
Jako pierwszy wmaszerował na scenę, już grając, Castel Brass – kwintet złożony z dwóch trąbek, rogu, puzonu i tuby. Zespół wykonuje utwory od muzyki epok renesansu i baroku, po kompozycje współczesne, w tym utwory popularne i rozrywkowe. Wszystkie festiwalowe wykonania okraszone były komentarzem, który powodował, że słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek nie tylko na temat utworów klasycznych, ale także pochodzenia znanych motywów muzycznych użytych np. w komediach „Miś” czy „Vabank”. Wspomniano także pierwszy występ Castel Brass w Długiej Goślinie, dwadzieścia lat temu, podczas pierwszego festiwalu Musica Sacra Musica Profana. Tematy wspominkowe, ze względu na jubileusz, pojawiały się zresztą na scenie przez cały wieczór.
Z pewnością największym magnesem, który przyciągnął publiczność na tegoroczną edycję festiwalu, było trzech tenorów – Tre Voci, którzy wystąpili wraz z zespołem instrumentalnym. Niezwykłe trio – Wojciech Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj – wykonuje muzykę klasyczną i pop operową. Potrafią doskonale dobierać bardzo emocjonalny repertuar, a słuchaczy w Długiej Goślinie zachwyciły m.in. „Nella Fantasia” Enio Moricone, utwory polskie („Kormorany” Piotra Szczepanika, „Ocalić od zapomnienia” Marka Grechuty”) czy „You Raise Me Up”. Ale doskonale odnajdują się także w dynamicznych i wręcz skocznych utworach, jak „Hey Mambo”. Świetny koncert, na który z pewnością zasłużyli słuchacze, którzy… dzielnie wytrzymali w deszczu… Bo pogoda tegorocznemu festiwalowi zdecydowanie nie sprzyjała.
W tym roku kapituła festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie przyznała nagrodę za zasługi przy tworzeniu festiwalu Magdalenie Bryl. Osoba, która festiwal współtworzyła od początku, pełna życzliwości z uśmiechem na twarzy potrafiła zjednać do współpracy wiele osób. Nagrodę wręczył pomysłodawca kapituły Jarosław Dobrowolski.
Z okazji jubileuszu mieliśmy okazję obejrzeć film na temat początków festiwalu, z licznymi wspominkami, wywiadami, który przygotował Hubert Sobalak.
Tradycyjnie podczas przerwy odbyła się kwesta na potrzeby bieżące kościoła (zebrano 2107,19 zł). Imprezę poprowadziła dyrektor festiwalu Agnieszka Szymańska-Wojtera oraz dyrektor ośrodka kultury Sławomir Heinrychowski.
Patronat medialny: Radio Emaus.
Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański
PODZIĘKOWANIA
W imieniu organizatorów chcemy serdecznie podziękować naszym darczyńcom:
Pobiedzisko-Goślińskiemu Bankowi Spółdzielczemu,
Związkowi Międzygminnemu „Puszcza Zielonka”,
Jarosławowi Dobrowolskiemu,
Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielone Wzgórza” w Murowanej Goślinie,
Cukierni Paweł Piętka,
Leśnemu Zakładowi Doświadczalnemu w Murowanej Goślinie,
firmie „Małgosia” sp. z o. o,
„Małej Farmie” ze Sławicy.
Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do:
– strażaków z OSP Długa Goślina,
– Koła Gospodyń Wiejskich z Długiej Gośliny,
– Koła Gospodyń Wiejskich z Wojnówka,
– Mieczysławy Niedźwiedź,
– Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.
Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina.
Natchnieni i wypełnieni pozytywnymi dźwiękami, przemoczeni mówimy do zobaczenia za rok!