sobota, 5 października 2024

    Św. Jakub na sportowo

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Jarmark św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Ale oprócz zmagań sportowych nie zabrakło oczywiście także innych atrakcji: koncertów, animacji dla dzieci, tradycyjnych straganów z rękodziełem, a także piknikowej atmosfery w strefie food truck.

    XIX Jarmark św. Jakuba odbył się w sobotę 22 lipca br. Najwcześniej rozpoczęli swoje szczególne „zmagania” krwiodawcy, którym zależało na uzupełnieniu zapasów w banku krwi dla osób poszkodowanych w wypadkach. Dzięki ponad 30 osobom, które tego dnia zgłosiły się do punktu zorganizowanego w sali sesyjnej, udało się zebrać prawie 15 litrów krwi. Organizatorem zbiórki był Klub HDK PCK Goślinianie.  

    Główne wydarzenia jarmarku zlokalizowane były na placu Powstańców Wielkopolskich.  Hejnał wykonany w obecności burmistrz Justyny Radomskiej, wiceburmistrza Marcina Bulińskiego, ks. Sławomira Jessy oraz dyrektora MGOKiR Sławomira Heinrychowskiego był dobrze nam znanym sygnałem oficjalnego otwarcia Jarmarku św. Jakuba w Murowanej Goślinie.

    Wśród jarmarkowych atrakcji wiele adresowanych było do dzieci. Tajemniczy mim sprytnymi sztuczkami przyciągał w pobliże sceny nawet najbardziej nieśmiałych młodych widzów. Całą serię rozmaitych zabaw dla najmłodszych przygotowano wzdłuż ul. Poznańskiej. Były wielkie bańki mydlane, konkurencje zręcznościowe i sporo beztroskiego szaleństwa. 

    Na płycie głównej rynku wielu mieszkańców czekało na zmagania strongmanów. Ci nie zawiedli i walczyli o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina w wielu widowiskowych konkurencjach, np. przepychaniu ważącego blisko 8 ton tira. Wciągnęli zresztą do sportowych zmagań także widzów. Ostatecznie w konkurencjach strongmanów zwyciężył Oskar Ziółkowski i to on otrzymał puchar z rąk burmistrz Justyny Radomskiej.

    W trakcie jarmarku rywalizowali nie tylko siłacze. W bramie Domu Rzemiosła odbyło się strzelanie z braćmi kurkowymi. W ogólnodostępnej konkurencji o Miecz św. Jakuba najlepsi okazali się: brat Tomasz Wawrzyniak (1 miejsce), brat Michał Dura (2 miejsce) oraz Tadeusz Przybylak (3 miejsce). W strzelaniu dla Braci Kurkowych kolejne miejsca zajęli: Tomasz Wawrzyniak, Michał Dura, Marcin Trybulski. Wśród dzieci najlepszymi strzelcami okazali się: Adam Bobrowski, Aleksandra Stern i Łukasz Szulc. 

    Puchar dyrektora ośrodka kultury dla najbardziej wysportowanych mieszkańców naszej gminy, po serii wyczerpujących testów sprawnościowych, zdobyli: wśród dziewczyn – Nicola Stargbałer, Katarzyna Jędrzejczak i Kornelia Dobska; wśród chłopców – Michał Sell, Dariusz Sroka i Maksymilian Robak.

    Jednak tym, co najbardziej przyciąga mieszkańców i gości do wszelkich imprez plenerowych, jest oczywiście muzyka. Organizator jarmarku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, zadbał w tej dziedzinie o spore urozmaicenie.

    Jako pierwsza na scenie pojawiła się Rozalia Marszałek. Podczas jej wykonania „Nic dwa razy” na podstawie wiersza W. Szymborskiej, a znanego z piosenki Sanah, wiele osób podnosiło przedramiona w geście obrazującym, że mają gęsią skórkę. Miejmy nadzieję, że ta mała osóbka o wielkim głosie powróci kiedyś z koncertem do Murowanej Gośliny, już jako świetnie rozpoznawalna artystka. Nie zabrakło zabawnych, kabaretowych tekstów mówionych i śpiewanych, gdy na scenie pojawili się konferansjer kabaretowy Rafał Piechota oraz wokalista i gitarzysta Gorzegorz Kopala. W finale ich programu „Piosenki w tonacji poznańskiej” wybrzmiał i zdecydowanie wprawił słuchaczy w dobry nastrój znany już naszym mieszkańcom kawałek: „Dziewczyny z Murowanej”. Świetny kontakt z publicznością momentalnie złapał raper Liber, któremu na scenie towarzyszyła Ina. Gwiazdą jarmarku był w tym roku Grzegorz Hyży, któremu publiczność chętnie „pomagała” wykonać jego największe przeboje, m.in. „Wstaje” czy „O pani!”. Jeszcze później, dla tych, którzy wciąż mieli niedosyt muzyki i zabawy, do północy trwała zabawa taneczna z DJ-em.

    Stałym elementem jarmarku były stragany, które w tym roku zachwycały ze względu na zdecydowaną dominację faktycznie rękodzieła. Uczestnicy chętnie spędzali też czas na płycie rynku, gdzie w piknikowych namiotach, przy stolikach, urządzali rodzinne i przyjacielskie spotkania, którym sprzyjały otaczające to miejsce food trucki i inne stoiska gastronomiczne, a także znajdująca się nieopodal kawiarenka Jakubowa. 

    Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście! 

    30 lipca o godz. 12.30 w kościele pw. św. Jakuba odprawiona zostanie msza odpustowa z udziałem Chóru Mieszanego Vocantes pod dyrekcją Leszka Bajona.

    Monika Paluszkiewicz
    Referat Promocji UMiG
    Zdjęcia: Czesław Zaręba

    Zadanie zrealizowano ze środków Gminy Murowana Goślina i z pomocą sponsorów.

    Sponsorzy tegorocznego Jarmarku

    • ENEA Operator Sp. z o.o. 
    • Solaris BUS & Coach sp. z o.o.
    • Wielkopolska Manufaktura Wódek,
    • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, 
    • GALWANO-PERFEKT SP. Z O.O. SP.K.
    • Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy w Pobiedziskach. 
    • Kruszgeo Wielkopolskie Kopalnie Sp. z o.o.

    Organizatorem Jarmarku był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

    Bardzo dziękuję za pomoc organizacyjną: strażakom OSP w Murowanej Goślinie, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, Bibliotece w Murowanej Goślinie, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu, Strongmenom na czele z Marcinem Wlizło, Dagmarze i Boguszowi Wiszniewskim, Hejnalistom OSP Murowana Goślina, Tadeuszowi Kłosowi, Przemysławowi Piechockiemu, Kindze Mizgier, Kamilowi Mizgierowi, oraz Monice Paluszkiewicz. 

    Sławomir Heinrychowski
    Dyrektor MGOKiR

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł