sobota, 23 listopada 2024

    Wystawa i coś więcej

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Na całej ścianie rozpościera się panorama miasta, a wśród zieleni górują znaczące budynki Murowanej Gośliny. 

    Przez kołyszące się na wietrze drzewa można zobaczyć nie tylko małe fragmenty, ale Coś więcej. 

    Z tych małych kawałków zbudowany jest świat, one budują całość. 

    Tak jak klocki niby takie same, ale inne, jedne mniejsze, drugie większe, kolorowe. 

    Zastanawiamy nad tymi detalami, śladami, fragmentami, wydaje nam się, że to nic nie mówiące elementy, które jednak tworzą całość.

    Przez wiele spotkań starałam się wprowadzić w świat abstrakcji naszych najmłodszych uczestników zajęć w pracowni. Wykazały się dużą cierpliwością, nie znały ich konkretnego przeznaczenia, była to dla nich niespodzianka.

    Uważam, że dzieci najbardziej cieszą się z niespodzianek, lubią być zaskakiwane i jeszcze na swój sposób odkrywają świat. 

    Za pomocą narzędzi rzeźbiarskich nakładały na gliniane płytki kropki, linie, zygzaki – tworzyły świat, którego na początku nie mogły sobie wyobrazić. 

    Z tych nagromadzonych kropeczek, kreseczek, punktów, punkcików zapełnionych gęsto na różnych kształtach ceramicznych powierzchni powstały małe obrazy – płaskorzeźby.

    Kiedy pytały mnie co to będzie? to nie chciałam wyjawić mojej koncepcji. Same po kilku spotkaniach zaczęły dostrzegać Coś więcej w kreskach, kropkach, zygzakach.

    Im więcej ich powstawało tym więcej widziały możliwości.

     Z czasem zaczęły dostrzegać jaki obraz – płaskorzeźba może powstać kiedy połączą wszystkie elementy.

    Przy tworzeniu prac towarzyszą zawsze emocje, które są nieodłącznym elementem. Często nacisk i kształt danego elementu (kropki, kreski) mówi nam o naszym stanie emocjonalnym.

    Linie mogą być proste lub krzywe, faliste, ciągłe.

    Kropki mogą mieć różne rozmiary większe, maluteńkie,  prawie niewidoczne. Nie mówiąc już o kresce, która szaleje jest i cienka i gruba, łagodna i miękka, ostra i znikająca, przerywana, łamana, kręta, przecinająca się, można zagłębiać się, a najlepiej odnaleźć tę właściwą…

    Wystawę Pracowni Rzeźby i Ceramiki pt. „Coś więcej”  możemy zwiedzać do końca września 2023 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00

    Tekst: Grażyna Szymała-Wołyńska

    Zdjęcia: Bartłomiej Stefański