piątek, 13 września 2024

    Jubileusz Chóru „Vocantes”

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    Niedziela, 24 lipca była drugim dniem Jarmarku św. Jakuba, o godz. 12.30 Msza św. odpustowa w kościele pw. św. Jakuba Apostoła zgromadziła goślińskie władze i mieszkańców. W tym dniu Parafialny Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją profesora Leszka Bajona obchodził jubileusz 96 – lecia działalności. Oprawa mszy świętej i pełen emocji koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Jubilatów wspaniale zbiegły się ze świętem patrona naszej parafii.

    Od początku istnienia działalność goślińskiego Chóru stała się źródłem kultury muzycznej skupionej wokół Parafii, jest wieloletnią tradycją w naszej lokalnej społeczności oraz wniosła ogromny wkład w budowanie niezwykłej więzi wśród ludzi żyjących muzyką. Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i składanie jubileuszowych życzeń. Ksiądz Proboszcz Sławomir Jessa zaprosił Jubilatów, gości i wszystkich obecnych w kościele do ogrodu plebanii na obiad i okolicznościowy tort. Wspólna biesiada była znakomitą okazją do wspomnień, refleksji i integracji naszego środowiska. Życzymy Chórowi wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej, wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe.

    Tekst: Arleta Włodarczak
    Zdjęcia: Bartłomiej Stefański

    Krótka historia Parafialnego Chóru Mieszanego „VOCANTES”

    Chór przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie został założony w 1926 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Piotra Adamka, nosił nazwę Towarzystwo Chóru Kościelnego im. św. Cecylii. Pierwszym dyrygentem zespołu był Anzelm Kędzierzyński. Głównym celem powstania chóru było wzbogacanie śpiewem liturgii mszalnej, udział w świętach narodowych, a także wystawianie przedstawień teatralnych. Następcą księdza Adamka był ks. Roman Dyllick – muzyk i kompozytor. Po wojnie dyrygentem został Franciszek Wilczyński, odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontific”, prowadzący chór blisko czterdzieści lat. Od 1978 roku opiekę nad chórem objął ks. Edmund Szymański. W 1983 r. w czasie pielgrzymki Jana Pawła II na mszy św. w Poznaniu śpiewały chóry Archidiecezji Poznańskiej, wśród których znalazł się gośliński chór parafialny. Od 1984 roku chór parafialny kontynuował swoją działalność pod kierunkiem Elżbiety Wtorkowskiej. Od 1986 r. chór przyjął nazwę „Vocantes”. Przez cały okres istnienia chór uświetniał śpiewem liturgię mszy św., ponadto brał udział w koncertach i przeglądach chórów kościelnych, uczestniczył w koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz koncertach w Katedrze Poznańskiej „Musica Sacra”. 4 sierpnia 1991 r. chór śpiewał na mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. W 2001 r., wkrótce po obchodach 75-lecia chór zawiesił swoją działalność. Reaktywacja nastąpiła w 2003 r. z inicjatywy Roberta Skolmowskiego. Prowadzenia chóru podjął się profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Leszek Bajon. Od tego momentu chór działa przy Ośrodku Kultury. Chór uświetnia swoim śpiewem, uroczystości państwowe i kościelne, organizuje koncerty kolęd i wielkopostne. Aktywnie też uczestniczy w innych imprezach organizowanych w naszej gminie: Widowisko „Dzieje Murowanej Gośliny”, Jarmark św. Jakuba, Wielki Koncert Stanisław Czarnecki In Memoriam, Goślińskie Kolędowanie, Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 1, Koncert Karnawałowy Orkiestry Dętej OSP. W 2004 roku wziął też udział w II Festiwalu Muzycznym „Musica sacra, musica profana” w Długiej Goślinie. W tym samym roku po raz pierwszy zespół zaprezentował się na Powiatowym Przeglądzie Chórów w Luboniu, w latach 2007-2008 koncertował na Powiatowych Przeglądach Chórów w Murowanej Goślinie. Brał udział w różnych przeglądach i konkursach m.in.: w I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu, Przeglądzie Chórów Kościelnych Archidiecezji Poznańskiej, Skórzewskich Spotkaniach Chórów, Musica Sacra w Poznaniu, II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Muzyków Kościelnych do Częstochowy. Od 2008 roku chór aktywnie uczestniczy w organizowanym corocznie w Murowanej Goślinie Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego.

    W marcu 2008 r. chór zdobył wyróżnienie za wrażenia artystyczne podczas V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, który odbył się w Żorach. W 2009 r. chór wziął udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „VOX DOMINI” w Prusicach, zdobywając I wyróżnienie w kategorii chórów mieszanych. W styczniu 2011 r. na zaproszenie księdza Jana Puzyny chór pojechał do Oszmiany na Białorusi zwiedzając także Wilno, Nowogródek, Lidę i Mińsk.

    W czerwcu 2014 roku chór wziął udział w 3. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O złotą wstęgę Solczy” w Ejszyszkach (Litwa). Najdłuższą w swojej historii podróż zespół odbył w lipcu 2015 r. Był to wyjazd warsztatowy do Hiszpanii. Chór miał okazję zaśpiewać w kaplicy klasztoru Opactwa Bernardynów na słynnej górze Montserrat w Katalonii, a także w przepięknym wnętrzu kościoła w Calelli. Chórzyści zwiedzili Barcelonę i Strasbourg.

    Prezesem chóru jest Stanisław Czarnecki.

    Dyrygenci:

    • 1926-1927  Anzelm Kędzierzyński
    • 1927-1931  Franciszek Wilczyński
    • 1932-1936  Władysław Konieczka
    • 1936-1939  Symforian Kowalski
    • 1946-1984  Franciszek Wilczyński
    • 1984-2001  Elżbieta Wtorkowska
    • od 2003      Leszek Bajon
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł