- 1 lutego
Dzień Gumy do Żucia
Guma do żucia ma wiele wartościowych właściwości – odświeża oddech, oczyszcza zęby, uspokaja. W dodatku nie jest droga. Dziś ma swoje święto, warto więc pofatygować się do kiosku i kupić ulubioną gumę .
Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego
Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego to inicjatywa czeskiej organizacji „Koalice proti palmovému oleji”. Święto pierwszy raz obchodzono w 2016 roku, a jego celem jest doprowadzenie do wycofania produkcji oleju palmowego, który szkodzi lasom tropikalnym w takich państwach jak Borneo.
- 2 lutego
Dzień Pozytywnego Myślenia
Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.
Światowy Dzień Mokradeł
To wbrew pozorom nie święto salonów odnowy biologicznej. Dzień Mokradeł upamiętnia międzynarodową konwencję ramsarską z 1971 r., pod którą podpisało się do tej pory aż 160 państw. Inicjatywa ma na celu ochronę cennych obszarów wodno-błotnych na całym świecie, wraz z zamieszkującą je fauną, którą stanowią głównie rozmaite gatunki ptaków. Na listę konwencji wpisanych jest aż 13 terenów podmokłych w Polsce, głównie parki narodowe i rezerwaty przyrody. Światowy Dzień Mokradeł po raz pierwszy obchodzono w 1997 r. Każdym kolejnym obchodom towarzyszyło inne hasło przewodnie, np. „Dni Rospudy” w 2007 r., czy „Zdrowe bagna – zdrowi ludzie” w 2008 r. W promowaniu idei ochrony unikalnych obszarów podmokłych uczestniczą zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe. Wodnik Szuwarek byłby wniebowzięty.
Dzień Świstaka
Najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii dziś po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. To tradycja, która sięga XIX wieku, dlatego Dzień Świstaka cieszy się za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony.
- 3 lutego
Dzień Ciasta Marchewkowego
Ciastem marchewkowym zajadano się już w średniowieczu, ale dopiero w XX wieku zyskało popularność na całym świecie, zwłaszcza w Anglii i USA. Dziś zajadają się nim wszystkie nacje, w tym oczywiście Polacy.
- 4 lutego
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązujące państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
- 5 lutego
Światowy Dzień Nutelli
Za ten czekoladowy przysmak z orzechów laskowych, czekolady, cukru i oleju niejeden dałby się pokroić. Dziś święto Nutelli, a więc bez wyrzutów sumienia możemy skonsumować cały słoik tego popularnego kremu.
- 6 lutego
Dzień Boba Marleya
Jamajka – pierwsze co przychodzi na myśl w przypadku tego kraju to reggae, a jeśli reggae to Bob Marley. Legendarny muzyk ma nawet swoje narodowe święto, które obchodzone jest w lutym. Bob Marley został pierwszą gwiazdą światowego formatu, która pochodziła z Jamajki. Rewolucyjne i zbuntowane utwory trafiały do słuchaczy z całego świata. Niemal każdy z nich ma w sobie jakieś przesłanie, refleksje dotyczące miłości, nadziei czy ludzi. Jego twórczość jest ponadczasowa i do dziś stanowi inspirację dla wielu innych artystów. Wśród największych jego hitów należy wymienić „Buffalo Soldier”, „Could You Be Loved”, „Get Up, Stand Up”, „I Shot the Sheriff”, „Iron Lion Zion”, „Is This Love”, „No Woman, No Cry”, „One Love”, „Redemption Song”, „Roots, Rock, Reggae”, „So Much Trouble in the World”, „Three Little Birds”. Wydany już po śmierci artysty album „Legends” jest z kolei najlepiej sprzedającym się albumem reggae w historii. W 1994 roku Boba Marleya wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame. Dzień Boba Marleya ustanowiono w 1990 roku, 9 lat po jego śmierci. Data obchodów 6 luty wiążę się oczywiście z datą narodzin muzyka. W Jamajce jest to święto narodowe – ulice przystrojone są flagami rasta, a zabawa trwa cały tydzień – odbywają się koncerty, wystawy, festiwale.
- 7 lutego
Dzień Najwyższej Izby Kontroli
Tam gdzie obraca się dużymi pieniędzmi, potrzebny jest potężny sędzia. I za takiego należy uznać Najwyższą Izbę Kontroli. To instytucja, która sprawdza mechanizmy wydawania pieniędzy przez firmy, samorządy, instytucje publiczne w naszym kraju. 7 lutego obchodzimy Dzień Najwyższej Izby Kontroli.