wtorek, 19 listopada 2024

    Carmen Funebre

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Spektaklem „Carmen Funebre” w Murowanej Goślinie rozpoczął się tegoroczny Festiwal na Wolnym Powietrzu. Pozostałe przedstawienia festiwalowe odbędą się w Poznaniu i Koziegłowach. Organizatorem przedstawienia w Murowanej Goślinie był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina. 
    Sztuka Teatru Biuro Podróży powstała w 1994 roku jako reakcja na konflikty etniczne, nacjonalizm i wojny w byłej Jugosławii.

    W przedstawieniu wykorzystano spektakularne środki – szczudła, ogień, efekty świetlne oraz muzykę wywołującą lęk i współczucie. Widzowie mogli z bliska odczuć nienawiść, strach i przerażenie.  Żołnierze stawiają klatkę, w której będą więzić młodą dziewczynę, pejczem przeganiają gapiów, strzelają do pojmanych, ale i oni kochają, przed śmiercią wyjmują zdjęcia swoich ukochanych „Maria, Marysia!”, „Margerita. Czeka na mnie!”.  
    Niestety w wielu aspektach treść przedstawienia jest nadal  aktualna. Wystawiana w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tym bardziej zapada w pamięć i porusza sumienia.

    W związku z trwającą epidemią koronawirusa podczas przedstawienia obowiązywały rygory sanitarne nałożone przez GIS. Wszyscy musieli wypełnić oświadczenia o stanie zdrowia, zakrywać nos i usta oraz przestrzegać dystansu społecznego. 

    Katarzyna Dobrowolska
    Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski