wtorek, 10 września 2024

    Dawnych wspomnień czar – jarmark kolejowy

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W związku z przebudową wiaduktu kolejowego pragniemy Państwu przypomnieć III Jarmark św. Jakuba, czyli 100 lat kolei żelaznej w Murowanej Goślinie, który odbył się w dniach 23-24 lipca 2005 roku. W 2003 r. zrezygnowano z organizowanych od 1994 r. Dni Miasta, zastąpiono je Jarmarkiem św. Jakuba. Pomysłodawcą tej nowej formuły był, mieszkający w pobliskiej Długiej Goślinie, reżyser Robert Skolmowski. Każdy jarmark odbywał się pod innych hasłem, ten w 2005 roku był bardzo widowiskowy, na placu Powstańców Wlkp. pojawiła się prawdziwa lokomotywa z wagonem, zaangażowały się sołectwa, które na zaaranżowanych przystankach kolejowych prezentowały to co w nich najpiękniejsze, walory swoich miejscowości i występy artystyczne. Na każdej stacji stały wielkie fotografie przedstawiające charakterystyczne miejsca, pejzaże oraz atrakcje turystyczne. Warto wymienić przystanki kolejowe, które powstały wzdłuż ulicy Poznańskiej: Przebędowo, Trojanowo; Mściszewo, Starczanowo, Radzim; Łopuchowo, Łopuchówko; Głęboczek, Głębocko; Długa Goślina; Boduszewo; Białężyn, Uchorowo, Nieszawa. Przez te przystanki mknął pociąg (na kołach) wiozący gości jarmarku, w rolę kierownika pociągu znakomicie wcielił się aktor Teatru Nowego w Poznaniu Michał Grudziński. Jarmark rozpoczął się tradycyjnie przekazaniem kluczy do miasta Starszemu Cechu Jerzemu Pędzińskiemu. Z honorami powitano i zaproszono na scenę najstarszą mieszkankę miasta P. Agnieszkę Gronowską (101 lat), która pamiętała czasy pierwszej kolei w mieście.

    Dwudniowy jarmark obfitował w liczne atrakcje dla mieszkańców: brawurowe przedstawienie „Lokomotywy” J. Tuwima w wykonaniu teatrzyku „Zielona Goś” w reżyserii Marcina Matuszewskiego; wystawa rzemiosła, wystawa chleba, dzierganie Jakubowego Szalika przez panie z KGW, wystawa kolejowa ze zbiorów Władysława Michalskiego, restauracja kolejowa, pokaz grupy interwencyjnej Straży Ochrony Kolei, pokaz jeżdżących miniatur kolejowych, konkurs wiedzy o kolei, wystawa „Historia Kolei” i miniatur kolejowych, specjalnie bita na okoliczność jarmarku moneta „Murowaniec”, wystawa prac uczniów z gmin partnerskich „Co nas smuci, co nas bawi?”, Ogólnopolskie strzelanie Bractw Kurkowych o „Miecz św. Jakuba” i festiwal strzelecki dla mieszkańców. Zaprezentowano też bogaty i różnorodny program artystyczny m.in. zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy im. K. Kurpińskiego w Poznaniu pod batutą Kazimierza Pokrzywińskiego, występowały nasze zespoły („Goślinianie”, „Goślińskie Chabry”, Orkiestra Dęta OSP) oraz dziecięce zespoły ludowe z Ochotnicy, Kazachstanu i Ukrainy. Kapituła wręczyła statuetki osobowościom kulturalnym: P. Elżbiecie Wtorkowskiej, P. Janowi Roguszczakowi. W sobotni wieczór odbył się recital Haliny Frąckowiak, uroczysta procesja z pochodniami wokół rynku i projekcja filmów niemych braci Lumiere – z cyklu wjazdy pociągu… Pierwszy dzień zakończył się zabawą kolejową przy muzyce zespołu „TAKT”. Tradycyjna msza św. odpustowa celebrowana przez Wojciecha Polaka, wówczas biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej miała miejsce na scenie na placu Powstańców Wlkp. w niedzielą 24 lipca. W tym też dniu odbył się w remizie OSP I Światowy Zjazd Gośliniaków, rozesłano ponad 200 zaproszeń, przybyło ok. 90 osób. Niektórzy uczestnicy widzieli się po raz pierwszy od lat. Wzruszenie, ożywione rozmowy, wspomnienia, dużo dobrych emocji, niepowtarzalna atmosfera, a także życzenie Gośliniaków sprawiły, że Światowe Zjazdy Gośliniaków są kontynuowane do dzisiaj, w tym roku miał się odbyć szesnasty…

    Choć od jarmarku kolejowego mięło dopiero 15 lat, to oglądając zdjęcia łza się w oku kręci…

    Arleta Włodarczak

    Zdjęcia: Leszek Kowal, Dominik Kowal, Romka Sobka, Paweł Woźniak, Arek Bednarek, Tomasz Mizgier

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł