poniedziałek, 2 grudnia 2024

    Wspólne koncerty na węgierskim szlaku

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

    W dniach 1- 9 lipca dwa zespoły Orkiestra Dęta OSP i Zespól folklorystyczny „Goślinianie” jednym, wspólnym autokarem wzięły udział w Wędrownym Festiwalu Muzycznym w węgierskim Szeged. Pomysł wspólnego wyjazdu obu zespołów „kiełkował” już dość długo. Wcześniej Goślinianie wspólnie koncertowali z orkiestrą podczas koncertów z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, czy ostatniego Koncertu Karnawałowego Orkiestry Dętej. Gdy nadeszło zaproszenie z Węgier z festiwalu muzycznego obejmującego różne formy muzyczne (taniec i muzykę instrumentalną) zapadła decyzja o wspólnym wyjeździe. Tak więc w poniedziałkowe popołudnie na parkingu przed Strażnicą OSP zebrała się nie mała grupa, by po zapakowaniu autokaru w instrumenty i kostiumy ruszyć w drogę.

    Pierwszym przystankiem był Cieszyn, a to za sprawą Jana Baszczyńskiego – Gośliniaka tam mieszkającego, a dawniej prezesa Orkiestry OSP. Pan Jan jako bardzo sprawny organizator, z tego słynął również w szeregach Orkiestry, zorganizował noclegi a następnego dnia od godzin porannych objazdową wycieczkę po Ziemi Cieszyńskiej. Poniżej zdjęcia z powitania w autokarze przewodnika.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-1_640

    Z okien autokaru podziwialiśmy uroki Ziemi Cieszyńskiej, byliśmy w Rezydencji Prezydenta RP, przejeżdżaliśmy koło włości Adama Małysza, by w Wiśle obserwować trening kadry skoczków narciarskich z Kamilem Stochem na czele. Zajrzeliśmy również do znanego nie tylko w Regionie Hotelu Gołębiewski.

     Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-2_640

    Nie mogliśmy również opuścić słynnej Równicy z której panorama jest pasjonująca, chłodne napoje smakowały wręcz cudnie.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-3_640

    W naszej podróży towarzyszyła na Arleta Włodarczak – jak widać Pani Dyrektor MGOKiR widok z Równicy również przypadł do gustu.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-4_640

    Dalej spotkanie na moście przyjaźni – granicznym moście między Polską a Czechami i tu miłe spotkanie z Panią prezydentową Anną Komorowską – przebywającą w Cieszynie.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-5_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-6_640

    Po koncercie na moście miało miejsce spotkanie ze Starostą Powiatu i Burmistrzem Cieszyna

    W sali sesyjnej Ratusza. Burmistrz przywiał się bardzo specjalnie z najmłodszym członkiem wyprawy – perkusistą orkiestry Jędrkiem Przybyszem, bo jak się okazało Jędrek zasiadł na Jego miejscu w sali. Na zdjęciu „młody burmistrz” wraz z koalicją!

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-7_640

    Po miłych przemówieniach nastąpiło wzajemne wręczenie upominków i dyplomów.

     Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-8_640

    Miłe spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-9_640

    Po spotkaniu odbył się wspólny koncert obu zespołów na płycie cieszyńskiego rynku. Koncert dla wykonawców ciekawy, gdyż nie widać było oklaskującej publiczności, która schroniła się przed intensywnym słońcem w okolicznych ogródkach, ale co bardzo miłe nie szczędziła owacji dla obu zespołów.

     Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-10_640

    Bo bardzo intensywnym dniu i obiedzie, wieczór już nieco mniej oficjalny odbył się na ogródku pana Jana Baszczyńskiego, gdzie również w takt granej i śpiewanej muzyki były również podziękowania dla organizatorów naszego pobytu w Cieszynie

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-11_640

    Jak widać wieść o Jubileuszu Orkiestry dotarła nawet w odległe strony cieszyńskiej ziemi

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-12_640
    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-13_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-14_640

    Po tak aktywnym dniu i wieczorze około północy zasiedliśmy do autokaru, który kierował się na Węgry, by wziąć udział w Wędrownym Festiwalu Muzycznym w Szeged.

    Węgierski festiwal z nazwy wędrowny polega na prezentacji różnych zespołów muzycznych i tanecznych w kilku rejonach (województwach) Węgier. Tegoroczną edycję festiwalu inaugurował okręg miejscowości Szeged do której zmierzaliśmy. Pierwszy koncert odbył się w kompleksie wypoczynkowych w miejscowości Czerkeszölö. Po przyjeździe okazało się, że na wykonawców koncertu czekają termalne baseny z różnorakimi atrakcjami. Koncert dla wypoczywających na tym terenie odbył się w godzinach popołudniowych na specjalnej scenie w centrum obiektu

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-15_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-16_640

    Po pierwszym koncercie wykonaliśmy wspólne zdjęcie z Romaną – Polką mieszkającą na stałe ma Węgrzech – naszą opiekunką festiwalową i tłumaczem.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-17_640

    Po aktywnościach artystycznych nastał czas na aktywności wodne…

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-18_640

    Następnym dniem koncertowym był pobyt w Mórahalom. To kolejne miasteczko tego województwa, tym razem koncert odbył się w tamtejszym letnim teatrze. Prezentacje poszczególnych zespołów były poprzedzone wspólnym przemarszem przez ulice miasteczka.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-19_640

    Goślinianie szczególnie spodobali się zgromadzonej publiczności

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-20_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-21_640

    Nasza orkiestra jako jedyny zespół wieczoru bisowała. Jako bis zespół wykonał wiązankę przebojów zespołu ABBA co bardzo przypadło do gustu publiczności.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-22_640

    Przed występem Goślinianie aktywnie reklamowali oba zespoły i nasze miasto

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-23_640

    Być może ich praca zaowocuje kontaktem z Chorwacją, na zdjęciu wraz z dyrygentem chorwackiej orkiestry dętej…

    Trzeci dzień to wizyta nad uroczym jeziorem w Soltvadkert. Tu na dużej scenie trudne artystycznie zadanie miała nasza orkiestra, gdyż stanęła na scenie zaraz po występie znanego na Węgrzech piosenkarza, który zgromadził sporo publiczności przed sceną. Okazało się jednak, że nasze dęciaki potrafiły zatrzymać publiczność pod sceną, a wspólne pokazy z Goślinianami szczególnie się podobały.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-24_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-25_640

    Tym razem Orkiestra zaprezentowała się w nieco lżejszych kostiumach. Goślinianie występujący zaraz potem utwierdzili publiczność w przekonaniu, że polskie zespoły warte są uwagi.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-26_640

    Ciekawym, szczególnie wizualnie zespołem była młoda orkiestra z Danii, która marszowym krokiem poruszając się na scenie i nie tylko, prezentowała się tak:

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-27_640

    Czwarty dzień rozpoczęła próba orkiestry w marszu. Mieliśmy nieco wolnego czasu przed południem, więc wykorzystywaliśmy je godnie.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-28_640

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-29_640

    Niedziela 7 lipca to ostatnia prezentacja tym razem na kompleksie basenów termalnych znów w Mórahalom. Pogoda sprzyjała bardzo basenowym kąpielom, nie koniecznie jednak muzykowaniu czy tancerzom. O  ile udało się orkiestrze nieco schronić pod parasolami, to zespół Goślinianie nie miał już takiej możliwości. Jednak jak widać na zdjęciach humory dopisywały i energii też nie brakowało.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-30_640

    A przygotowania wyglądały również tak…

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-31_640

    Orkiestra pod parasolami… z Goślinianami tańczącymi Latino.

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-32_640

    i Zespół Folklorystyczny w pełnej krasie

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-33_640

    Na zakończenie Festiwalu, na pożegnalnej kolacji zostały wręczone pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za udział od dyrekcji Festiwalu:

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-34_640

    Zarządy i kierownicy zespołów z dyplomami:

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-35_640

    W drodze powrotnej do Murowanej Gośliny udało się z okiem autokaru i nie tylko zobaczyć wielkie uroki węgierskiej stolicy. Mając bardzo miłego przewodnika, choć w czasie dwu godzin mogliśmy zaznajomić się z najważniejszymi miejscami pięknego Budapesztu, którego panorama zaprezentowała się nam w taki sposób:

    Wspólne-koncerty-na-Węgierskim-szlaku-36_640

    Tydzień spędzony na Węgrzech uważać należy za bardzo udany. Wspólne koncerty Goślinian i Orkiestry z pewnością zintegrowały oba zespoły i co ważne przebiegły w miłej i bezkonfliktowej atmosferze. Duża w tym również zasługa jak zawsze niezawodnej Arlety Włodarczak, która towarzyszyła zespołom. Podziękowania należą się również Ośrodkowi Kultury w Murowanej Goślinie, przy którym działają oba zespoły, za sfinansowanie wynajmu autokaru, co znacząco obniżyło odpłatność członków zespołów.

     

    Mateusz MJ Sibilski