wtorek, 26 listopada 2024

    „Trochę jazzu z Kabaretem Starszych Panów”

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Podziel się

    W piątkowy wieczór pani profesor Elżbieta Wtorkowska (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego), zaprosiła mieszkańców na kolejny koncert. Tym razem wystąpił rewelacyjny Big Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

    Big Band czyli „Duży Zespół”, to popularne określenie orkiestry jazzowej o rozszerzonym składzie. Największą popularność ten typ zespołu osiągnął w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku w czasach epoki swingu.  Big Band nigdy nie miał do końca ustalonego składu instrumentalnego, ani też liczby muzyków w nim grających. Zwykle było ich od kilkunastu do kilkudziesięciu, podzielonych na sekcje. Klasyczny skład big bandu składa się z sekcji rytmicznej (złożonej z perkusji, fortepianu, kontrabasu, gitary) i sekcji dętej podzielonej zazwyczaj na trzy podsekcje: sekcja trąbek, sekcja puzonów i sekcja saksofonów. Oprócz tego stosuje się także inne instrumenty dęte, zarówno drewniane (głównie flety i klarnety), jak i blaszane (flugelhorny i czasami tubę).

    Bydgoski Big Band pod dyrekcją Macieja Afanasjewa, zachwycił brawurą, kunsztem i fantazją muzyczną .Zwykle muzyka dla big bandów jest w wysokim stopniu aranżowana, co pozostawia mniejsze pole manewru dla solistów jazzowych, ale nie tym razem. Każda sekcja w solówkach pokazała a raczej pozwoliła publiczności usłyszeć i docenić wirtuozerię muzyków. Wielkie brawa dla dyrygenta Macieja Afanasjewa, który jest też znakomitym skrzypkiem, utalentowanym kompozytorem i  pedagogiem.

    Koncert składał się z trzech części, w pierwszej i trzeciej królował Big Band. Mogliśmy m.in. usłyszeć „Hard Soch Dance” w aranżacji Sammy Nestico, „Emancypatin Bhees” Oliviera Nelsona, „Let it happen” R. Gingery czy „Angel Eyes” Matta Harrisa .

    W drugiej części wystąpiła solistka Małgorzata Żurańska- Wilkowska, której akompaniował na fortepianie Tomasz Lewandowski. Piękny recital, na który składały się piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego twórców „Kabaretu Starszych Panów”. Nie zabrakło „Szui”, „Draki” czy „Piosenki o śnie”. Bardzo utalentowana wokalistka, o której na pewno jeszcze usłyszymy.

    Każda część koncertu miała swój niepowtarzalny klimat i oczarowała goślińską publiczność. Dlatego były rzęsiste brawa i owacje na stojąco.

     

    Agnieszka Szymańska – Wojtera