wtorek, 10 września 2024

    Pamięć o księdzu Edmundzie Szymańskim ciągle żywa

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W niedzielę 19 maja 2013 r. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie odbyło się czwarte spotkanie chóralne VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Po uroczystej mszy św. w intencji ks. kanonika Edmunda Szymańskiego odbył się koncert, w którym wzięło udział siedem zespołów chóralnych z Polski i Białorusi. Wystąpili: Polonijny Chór „Sursum Corda” z Grodna (Białoruś) – dyrygent Helena Sakowicz, chórowi towarzyszył Zespół Instrumentalny „Art. – Azard” z Grodna (Białoruś) – kierownik muzyczny Igor Makowecki, Chór Mieszany „Cantilena” z Obornik – dyrygent Tomasz Wyrzykowski, Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny – dyrygent Leszek Bajon, oraz Chóry: Dziewczęcy , Kameralny, Żeński i Chłopięcy „Canzona” z Murowanej Gośliny – dyrygenci Elżbieta Wtorkowska, Adrianna Wtorkowska – Kubińska. Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie jest spotkanie przy grobie ks. Edmunda na goślińskim cmentarzu, w tym roku minęło 10 lat od jego śmierci. Ks. Edmund jest pochowany wśród swoich parafian, przy zwyczajnej alejce. Zawsze był blisko ludzi, miał z nimi dobry kontakt, często chodził po rynku miejskim i zagadywał rozmową na każdy temat, był zwykłym człowiekiem. Uczynił wiele dobrego dla goślińskiej kultury i pamięć o Nim znalazła swoje stałe miejsce w sercach nas, Gośliniaków. Dlatego przychodzimy w maju do Niego na cmentarz, przyprowadzamy naszych przyjaciół z chórów goszczących na festiwalu, aby pomodlić się i zaśpiewać dla Niego, aby przybliżyć historię tej wyjątkowej postaci następnym pokoleniom.

    Tradycyjnie również festiwalowych gości przyjmują Chóry „Canzona” na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, przy ul. Brackiej biesiadą przy tradycyjnym polskim stole, na który napoje i dania z grilla, pieczołowicie i po mistrzowsku przygotowane serwują mężowie naszych chórzystek. Goście uczestniczą w turnieju strzeleckim o pamiątkową tarczę festiwalu i KBS Murowana Goślina. W tym roku tarcza trafiła do Zespołu Instrumentalnego „Art. – Azard” z Białorusi.

     

    Bartłomiej Stefański