niedziela, 17 listopada 2024

    Narodowy Dzień Życia

    Co nowego

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Narodowy Dzień Życia – obchodzony co roku 24 marca, uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do rodzicielstwa oraz ochrona życia poczętego.

    ndz_4294.jpg 

     ndz_4295.jpg

     ndz_4330.jpg

    W naszej gminie dzień ten obchodzony był  po raz piąty. Konferencje tematyczne odbywają się w Długiej Goślinie. W tym roku rozważano zagadnienie „Małżeństwo czy wolny związek”? Debatę poprowadziła pani Jolanta Popiołkiewicz. Jako pierwszy głos zabrał ks. proboszcz  Piotr Skoczylas z Długiej Gośliny. Następnie swoją opinię wygłosił burmistrz Tomasz Łęcki, który mówił o własnych doświadczeniach związanych z małżeństwem oraz o próbach przywrócenia atrakcyjności związkom sakramentalnym w czasach nowoczesnych. Później, statystykę dotyczącą liczby mieszkańców, narodzin, zgonów, zawartych małżeństw kościelnych i cywilnych oraz wiele innych danych, przedstawiła pani  Aleksandra Pilarczyk kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

    ndz_4358.jpg 

    ndz_4367.jpg

    Punktem  kulminacyjnym programu było wystąpienie dwóch małżeństw. Jednego opartego na modelu katolickim tzn. zawartego po okresie narzeczeństwa oraz pary dojrzewającej do małżeństwa po byciu przez kilka lat w wolnym związku. Oba świadectwa zrobiły duże wrażenie na słuchaczach i już w mniej oficjalnym tonie sprowokowały do dyskusji.

    Na koniec głos zabrał ks. biskup dr Wojciech Polak, który w podsumowaniu zadał dwa pytania, które miały pomóc w dyskusji. Jak uatrakcyjnić chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny oraz jak pomóc młodym ludziom w podejmowaniu decyzji (zmienić model wychowywania młodzieży)? Biskup doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, jednak jest przekonany o słuszności sakramentu małżeństwa i o łasce spływającej na małżonków.

    Pani  Jolanta Popiołkiewicz podsumowując wystąpienia młodych, powiedziała że takich świadectw nie znajdzie się na portalach internetowych, biskup uzupełnił tę wypowiedź mówiąc, że powinny się one tam znaleźć.  

    Uroczystość zakończyła msza święta  z podjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z udziałem  ks. Biskupa Wojciecha Polaka  w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. We mszy św. wzięli udział wszyscy proboszczowie goślińskich parafii.
        

    Marta Trębacz