piątek, 22 listopada 2024

    Powrót dookoła galaktyki

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Trwa wystawa malarstwa Łukasza Szydłowskiego zatytułowana „Powrót dookoła galaktyki”. Do 6 czerwca 2024 r. można oglądać najnowsze prace artysty w „Galerii na Wzgórzu” przy ul. Mściszewskiej 10 w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nie licząc wystaw zbiorowych jest to druga tak pełna prezentacja prac artysty. Prace Łukasza Szydłowskiego mogliśmy oglądać w legendarnej „Galerii w Pałacu”, gdzie jako jeden z pierwszych artystów wystąpił ze swoją indywidualną wystawą, w kilku wystawach zbiorowych w „Galerii na Wzgórzach”, „Galerii w Pałacu” i „Galerii na Wzgórzu” w Murowanej Goślinie. Łukasz Szydłowski brał udział w organizowanych przez MGOKiR plenerach malarskich, działaniach pracowni sztuki, organizował prelekcje i spotkania dyskusyjne o sztuce. Jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

    O swoich obrazach pisze:

    Powstałe dla tej wystawy obrazy są formą artystycznego powrotu, który jest ewolucją wcześniejszego dość formalistycznego okresu mojej twórczości, ukształtowanego w obrębie abstrakcji, kilkanaście lat temu. Wcześniejsze realizacje bowiem opowiadały o umyśle i percepcji jaka zachodzi w procesie rozpoznawania przedmiotów. Powrót ten zrealizował się zatem konsekwentnie w kierunku figuratywnym, który jest kontynuacją myślenia o człowieku oraz o wspomnianych procesach które mu towarzyszą. 

    Nowe obrazy cechują się zachowaniem mocnych ekspresyjnych zestawień koloru. W pewien sposób stosuję, ograniczoną i podzieloną paletę malarską na kolory określane jako stare, składające się z kolorów neutralnych ziemistych, oraz kolory triady, które oznaczają dla mnie nowoczesny duch czasu. Kolory te układam w dość graficznym ujęciu, i mieszam je między sobą uzyskując wyjątkowe dla mnie tonacje kolorystyczne. 

    W tym malarstwie jakie obecnie prezentuję postawiłem na to co bardzo osobiste i to co znajduje się obok mnie, na pewną refleksję, która jest pojęta lokalnie z perspektywy małej wielkopolskiej wioski w której mieszkam, Promnic. Tematy prezentowanych prac poruszają fragmenty z mojego życia prywatnego, sceny spacerów z żoną i psem , rodzinnych portretów, autoportretu czy kontemplacji lokalnego pejzażu: pól, lasu. Tematy te przeplatają się z abstrakcyjnymi przedstawieniami, metaforami ciągle zmieniającego się świata, zaklętymi w symbolice którą udało mi się odnaleźć w lokalnym pejzażu. 

    W moje malarstwo wkrada się też swoiste uproszczenie namalowanych postaci i abstrakcyjnych kształtów, czasem splot tych form coś buduje. Określają to symbole nieskończoności oraz wymyślone kiedyś formy „ceorytmu”. Pojawiają się też abstrakcyjne kształty baldachów kwiatów, kształty kamieni i okręgi. 

    Kontur który pojawia się w wielu obrazach, pozwala mi na wytworzenie fragmentów w obrazie, przypominających drukowane etykiety, które separowane nierzadko silnym konturem, pozwalają mi na ustawienie pewnej przestrzenności. 

    Z takim oto malarstwem przemierzam tą galaktykę zmian. Jeśli chcesz zobaczyć więcej moich prac oraz śledzić moją twórczość zapraszam Cię do odwiedzenia mojej strony internetowej szydlowski.art oraz na moje konto znajdujące się na platformie instagram @lukasz_szydlowskiart

    Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł