sobota, 23 listopada 2024

    Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2023 w Murowanej Goślinie

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    W ostatni weekend listopada, a także w dniach go poprzedzających Poznań tradycyjnie rozbrzmiewać będzie chóralnym śpiewem. Ideą tego muzycznego święta jest konfrontacja zwycięzców sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy  stają do rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym swoistym „konkursie konkursów”. Wydarzenie dopełniają warsztaty prowadzone przez dyrygentów i specjalistów w zakresie emisji głosu, wykłady, wystawy, a także koncerty zaproszonych chórów w różnych częściach miasta i Wielkopolski.

    To wyjątkowe wydarzenie kulturalne mogło zagościć do Murowanej Gośliny dzięki naszym wspaniałym chórom Canzona (Chór Dziewczęcy Canzona i Żeński Chór Canzona) i ich wybitnym dyrygentkom Prof. Elżbiecie Wtorkowskiej i Adriannie Wtorkowskiej-Kubińskiej. To wyjątkowe wyróżnienie dla Murowanej Gośliny. W kościele pw. św. Jakuba Apostoła 22 listopada br. mogliśmy wziąć udział w niezwykłej i wysublimowanej uczcie muzycznej w ramach koncertów towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Na początku wystąpił Chór Dziewczęcy Canzona, dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska, któremu akompaniowała Weronika Jarzyńska-Pluta. Następnie wystąpił Żeński Chór Canzona – dyrygent Elżbieta Wtorkowska. Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalny MINIMUS pod kierunkiem Sławomiry Raczyńskiej. Koncert poprowadził Krzysztof Panek. 

    A tak przy okazji należy podkreślić ostatnie sukcesy Chóru Żeńskiego Canzona. To wyjątkowy czas dla tego chóru po spektakularnym zwycięstwie w Perugii (Złoty Dyplom i I miejsce w kategorii Musica Sacralna), nasze wspaniałe chórzystki 18 listopada zdobyły Złoty Dyplom oraz Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii chórów jednorodnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Musica Patriae w Poznaniu. Dodatkowo otrzymały nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora wielkopolskiego „O Oriens” Marka Raczyńskiego.  Pan Marek Raczyński wystąpił podczas środowego koncertu, bowiem śpiewa w Zespole Wokalnym MINIMUS i miał okazję wysłuchać swojego nagrodzonego utworu. Wyrazy uznania i gratulacje od nas wszystkich drogie Panie!

     Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
    Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł