sobota, 23 listopada 2024

    Kolędowania z chórami Canzona

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Historia kolędowania w Polsce, czyli śpiewania pieśni bożonarodzeniowych jest bardzo długa. Kolędowanie jest jedną z tradycji kultywowaną już w czasach średniowiecza. Polega na śpiewaniu pieśni, które opisują narodziny Chrystusa.

    W minioną niedzielę 8 stycznia o godz. 12.30 liczne grono mieszkańców przybyło do goślińskiej Fary, by najpierw uczestniczyć w liturgii mszy św. a następnie wysłuchać koncertu kolęd. Przed publicznością zaprezentowały się: Chór Dziecięcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej – Kubińskiej z akompaniamentem Weroniki Jarzyńskiej – Pluty oraz Żeński Chór „Canzona” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Koncert otworzył wspólny utwór obu chórów śpiewany z empory kościoła, a także z nawy przy prezbiterium. Takie połączenie muzyczne zrobiło duże wrażenie na goślińskiej publiczności. 

    Następnie jako pierwszy zaprezentował się chór dziecięcy, który wykonał kolędy w różnych językach. Zabrzmiały kolędy oczywiście w języku polskim, a także francuskim, czeskim, angielskim i amerykańskim.

    W drugiej części koncertu przed ołtarzem pojawiły się Panie z chóru żeńskiego, które dostarczyły widowni moc wzruszeń a ich śpiew był niezwykłą ucztą duchową dla uczestników koncertu. Cały koncert prowadziła prof. Elżbieta Wtorkowska, która również w ciekawy sposób opowiedziała historie związane z kilkoma kolędami, a także autorami ich opracowań.

    W finale oba chóry razem zaśpiewały dwie kolędy „Go tell it on the Mountain” i polską „Gdy się Chrystus rodzi”.

    Na zakończenie ks. Proboszcz Sławomir Jessa podziękował artystom oraz uczestnikom koncertu i tradycyjnie poczęstował wszystkich cukierkami. Kwiaty dyrygentkom oraz pianistce wręczyli goślińscy radni Piotr Tecław oraz Andrzej Kuźniewski. Podczas podziękowań przy pianinie spontanicznie zasiadła profesor Elżbieta Wtorkowska, która zaakompaniowała kilka najpiękniejszych polskich kolęd, a chór stworzyli już wszyscy zgromadzeni w kościele. Kilka kolęd zaśpiewanych wspólnie przy bardzo dużej frekwencji pokazało, że po trudnym czasie pandemii wraca chęć do przebywania razem i dzielenia się radością ze wspólnego muzykowania.

    Teks i zdjęcia: Tomasz Mizgier