piątek, 22 listopada 2024

    82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    82 lata temu rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. 
    Data 1 września na zawsze będzie kojarzyła się nie tylko z punktem zwrotnym 
    historii świata, ale i z pamięcią kolejnych pokoleń o dziesiątkach milionów
    poległych żołnierzy i cywili. 

    Tegoroczne obchody tej szczególnej rocznicy rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, koncelebrowali ją goślińscy kapłani: Proboszcz ks. Sławomir Jessa, Proboszcz Piotr Szymkowiak, ks. Radosław Tuszyński. We mszy św. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy.

    Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, na placu Powstańców Wlkp. Orkiestra Dęta OSP po batutą Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, następnie trębacze zagrali hejnał naszego miasta.

    Po okolicznościowym wystąpieniu, Burmistrz Dariusz Urbański w asyście Pana Andrzeja Szpaka i Pana Mieczysława Walkowiaka dokonał odsłonięcia tablicy, upamiętniającej wysiedlonych i wywiezionych mieszkańców w czasie II Wojny Światowej.

    Obecny na uroczystości wiceprezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pan Mariusz Mikołajewski i Prezes Koła tego związku w Murowanej Goślinie Pan Apoloniusz Twaróg w uznaniu zasług  w krzewieniu pamięci o bohaterskich czynach w walce o niepodległość naszej ojczyzny środowiska wręczyli odznaczenia. 

    Kombatancki Krzyż Pamięci „ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ”, nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych otrzymali: Szkoła Podstawowa nr 1 w Murowanej Goślinie im. Karola Marcinkowskiego, Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR Oddział w Przebędowie, Burmistrz Dariusz Urbański i Radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski.

    Odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, nadanym przez Zarząd Główny ZKRPiBWP w Warszawie wyróżniono: Tomasza Nowaka – Prezesa SRH „Rolnik”, Bogdana Durę – Prezesa Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej, Krzysztofa Oczkowskiego – Sekretarza Miasta i Gminy.

    Na koniec uroczystości delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. 

    Arleta Włodarczak

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł