czwartek, 21 listopada 2024

    Zespół folklorystyczny „Goślinianie” w Murowanej Goślinie
    Z

    Podziel się

    Kierownik artystyczny: Marzenna Karbowska

    Instruktor tańca: Natalia Ogorzałek

    Kierownik kapeli ludowej: Tomasz Kaniewski

    Prezes: Aleksandra Gryczka

    Początki

    Zespół Folklorystyczny Goślinianie został powołany do istnienia 23 października 2003 roku. Powstał z marzeń i pasji twórczej Marzenny Karbowskiej, organistki Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na osiedlu Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie.

    Na początku swojej działalności, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza śp. Romana Kosteckiego – Zespół korzystał z gościnnych progów parafii i odbywał swoje próby w salkach kościelnych. Z czasem, przy wsparciu Pani Dyrektor Marii Piotrowskiej, przeniósł się do Szkoły Podstawowej Nr 2, aby następnie za przyczyną Pani Dyrektor Lucyny Bełch – w 2004 roku stać się jednym z zespołów reprezentujących Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. W pierwszym roku Zespół liczył ok. 20 osób w wieku 9-13 lat.

    Misja

    Zespół funkcjonuje pod skrzydłami Ośrodka Kultury już ponad 15 lat – to sporo czasu. Przez ten okres w szeregach Zespołu przemaszerowały ku dorosłości grupy dzieci i młodzieży. Wychowało się pokolenie, które zawsze już w sercu będzie miało zapisaną miłość do folkloru… Bo my Polacy posiadamy ogromne bogactwo w postaci niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Takiego zróżnicowania strojów, muzyki, pieśni, tańców – nie ma nigdzie indziej na świecie!

    Taniec, to nasza pasja

    Goślinianie mają w swoim repertuarze tańce narodowe: poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka, przyśpiewki i suity z wielu regionów Polski. Dodatkowym bogactwem są stroje nawiązujące do autentycznych wzorów z zakątków naszego kraju. Warto tu wymienić rodzimą Wielkopolskę, Kaszuby, Lublin, Śląsk czy Podhale.

    Intensywna praca, działalność artystyczna i zaangażowanie sprawiły, że od 2006 roku „Goślinianie” są współorganizatorem corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w Murowanej Goślinie. Uświetniają swoimi występami wiele uroczystości gminnych i lokalnych. Są obecni na dożynkach, wiankach, jarmarkach oraz koncertach i galach organizowanych przez Ośrodek Kultury. Mają na swoim koncie występy w kraju oraz za granicą – Niemcy, Ukraina, Węgry, Bułgaria. „Goślinianie” brali udział w przeglądach zespołów folklorystycznych (Międzychód, Złotów, Lusowo) oraz odbyli wspólne warsztaty z zespołem z Ochotnicy Górnej „Mali Ochotni” (Gorce), „Niezabotczi” ze Stężycy na Kaszubach, „Polskie Kwiaty” z Jarosławia (Rosja). Zespół reprezentował gminę na Krajowych Festiwalach Miast Cittaslow w Lidzbarku Warmińskim i Kaletach.

    Od 2014 roku w prowadzeniu prób i w przygotowaniu Zespołu do występów artystycznych Marzennę Karbowską wspiera Natalia Ogorzałek, absolwentka Mazowieckiej Akademii Tańca w klasie tańca ludowego. W 2016 roku „Goślinianie” zaczęli występować na stałe z profesjonalną kapelą ludową pod kierunkiem Tomasza Kaniewskiego.

    Mali Goślinianie

    Przy Zespole Folklorystycznym Goślinianie działa także Zespół Mali Goślinianie, w którym swoje talenty rozwijają najmłodsi mieszkańcy gminy. Są ambasadorem polskiej kultury i dumą lokalnej społeczności. Obecnie Zespół liczy 12 małych artystów, podczas gdy w szeregach większych Goślinian koncertuje 14 osób.

    Zespół Folklorystyczny Mali Goślinianie

    Dzięki staraniom, ciężkiej pracy i ogromnej determinacji Marzenny Karbowskiej udało się w małej podpoznańskiej miejscowości odnaleźć młodych ludzi, gotowych podzielić się swoją pasją do tańca i pokazać innym kawałek polskiej tradycji.

    Nic nie tracisz, a wiele możesz zyskać

    Przynależność do Zespołu to także szereg korzyści – przyjaźnie na całe życie, nierzadko miłość… ale też atrakcyjne wyjazdy na festiwale krajowe i zagraniczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, trochę ćwiczeń fizycznych i cała masa endorfin wydzielających się podczas tańca!

    Jeśli chcesz do nas dołączyć – nie zastanawiaj się długo, napisz do nas na Facebooku!
    Czekamy na Ciebie!

    Co nowego