sobota, 23 listopada 2024

    Jedność w różnorodności

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    „Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba.”
    Andrzej Maksymilian Fredro

    „(…) Ruch regionalny bywa niedostrzegany lub rozmyślnie odsuwany na margines opinii i życia publicznego, w przeciwieństwie do upartyjnionej polityki. (…) Działacze lokalni oczekują uznania ich partnerskiej roli, nie mówiąc o docenianiu przez instytucje samorządu i państwa ich niemałych zasług. (…) Broniąc własnego miejsca w Europie i znaczenia Polski na jej mapie, bronimy jednocześnie prawa do zachowania, a nie zacierania różnic i odrębności kultur narodowych i tożsamości regionalnych w zgodzie z dawną europejską zasadą „Jedności w różnorodności”. – czytamy w Deklaracji programowej regionalistów polskich 2006. Dokument ten był punktem wyjścia wystąpienia Dariusza Paprockiego, historyka, pracownika Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej, inaugurującego Wielkopolskie Spotkania Regionalistów.

    24 listopada 2007 r. po raz trzeci miłośnicy własnego regionu przybyli do Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie. Tematem była edukacja regionalna na przykładzie obchodów rocznicowych. Doświadczeniami z realizacji tego typu działań podzielili się przedstawiciele towarzystw regionalnych z Dusznik, Gołańczy, Kobylina, Koźmina Wlkp., Lubonia (dwa stowarzyszenia), Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Rogoźna, Słupcy, Swarzędza, Wągrowca, Wierzenicy, Wrześni. Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego Stanisław Słopień przedstawił stan przygotowań do Dni Wielkopolski oraz plany obchodów 90-lecia Powstania Wielkopolskiego.
    Stowarzyszenia pokazały w swych prezentacjach, jaki ogromny potencjał tkwi w miłośnikach swoich miejscowości, jak wiele robią i ile jeszcze mogą zrobić dla rozwoju swych „małych ojczyzn”. 

    Program spotkania obejmował również krótką wycieczkę po regionie. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić atrakcje Puszczy Zielonka – kościoły drewniane w Wierzenicy i Kicinie oraz Uroczysko Maruszka i wieżę widokową „Dziewicza Góra”. Rolę przewodników wzięli na siebie Ewa i Włodzimierz Buczyńscy – redaktorzy pisma „Wierzeniczenia”, wychodzącego przy Parafii pw. św. Mikołaja w Wierzenicy. Włodzimierz Buczyński oprócz tego, że jest kopalnią informacji o regionie (tak jak małżonka), należy do Rady Programowej Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

    Organizację spotkania wsparło Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a władze samorządowe reprezentował zastępca burmistrza Gminy Murowana Goślina Marcin Buliński.

    Lucyna Bełch
    Dyrektor Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie
    i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna