wtorek, 19 listopada 2024

    PRZEGLĄD GARDEROBY Z.F. GOŚLINIANIE

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    Dziś reprezentujemy jeden z najważniejszych ubiorów Wielkopolski – strój szamotulski, który urzeka elegancją kolorów. W okresie zaborów był oznaką polskości, możemy go podziwiać podczas koncertów i przeglądów folklorystycznych zespołów ludowych.

    PODSTAWOWE ELEMENTY STROJU

    Strój damski panieński:

    Nakrycie głowy jest tiulowy czepek z wiązadła mi ułożonymi w kokardę. Białą koszulę zdobi koronkowa kryza. Niebieski jedwabny gorsecik zwany sznurówką ściśle opina kibić. Zdobią go obszycia białą tasiemką zebraną w drobne fałdki. Szamotulanka nosi jednocześnie trzy spódnice zwane spódnikami: spodnią białą płócienną, czerwoną zwaną piekielnicą i wierzchnią – najszerszą i białą. jej przód pokrywa niebieska jedwabna zapaska. Odświętne obuwie to czarne trzewiki sięgające do połowy łydki, lub pantofelki zapinane na pasek. Uzupełnieniem stroju w którym dominuje biel i błękit są czarne rajstopy i czerwone korale.

    Strój męski:

    Nakryciem głowy chłopaka jest filcowy czarny kapelusz ozdobiony czarną wstążką. Na białą koszulę, której kołnierz związany  jest ozdobną wstążką, zakłada szytą z czerwonego sukna jakę – rodzaj krótkiej marynarki z rzędem ozdobnych guzików. Na jace nosi długi do kolan kaftan bez rękawów zwany kataną, dopasowany w talii z rozkloszowanym dołem. Jest on uszyty z czarnego sukna podszyty czerwoną poszewką i ozdobiony mosiężnymi guzikami. Nogawki jasnych spodni wsunięte są w cholewy wysokich czarnych butów.