środa, 20 listopada 2024

    Cmentarze ewangelickie – odcinek trzeci

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    W piękne niedzielne przedpołudnie 17 listopada 2019 r. ponad trzydziestoosobowa grupa miłośników historii udała się na trzeci spacer szlakiem ewangelickich cmentarzy w naszej gminie. Rozpoczęliśmy od ul. Dolnej w Rakowni, gdzie znajduje budynek z 1901 r. – znakomity przykład zabudowy olenderskiej. Rakownia to wieś leżąca 2 kilometry na południowy-wschód od Murowanej Gośliny. Najstarsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1435 r. W świetlicy w Rakowni nasz przewodnik kustosz Izby Regionalnej Marian Pflanz wygłosił wykład: Relacje między Polakami a Niemcami w XIX w na Ziemi Goślińskiej. Do cmentarza w Rakowni, który powstał w XIX wieku prowadzi piękna lipowa aleja. Przy wejściu jest fragment ceglanej bramy, na cmentarzu znajduje się kilkanaście nagrobków, w tym dwa z krzyżami leżącymi oraz tablica nagrobna Elisabeth Müller. Zwiedziliśmy też wybudowaną w 2009 r. przez mieszkańców Rakowni kaplicę.

    Następnie udaliśmy się do Boduszewa, cmentarz położony ok. 400 m na wschód od wsi, ok 60 m od południowej strony drogi  w kierunku Głębocka. Znajdują się tam 24 nagrobki, bez płyt inskrypcyjnych, przy wejściu od strony pola również fragment ceglanej bramy. Boduszewo to wieś leżąca 3 kilometry na wschód od Murowanej Gośliny. Najstarsze wzmianki o niej sięgają 1478 r., gdy wieś była własnością Mikołaja z Kościelca, starosty dobrzyńskiego. W Boduszewie zwiedziliśmy też pałac i zabudowania folwarczne z XIX w. W obydwóch miejscowościach odwiedziliśmy kapliczki i krzyże przydrożne. Na zakończenie uczestnicy spaceru udali się na przygotowane przy wiacie w Boduszewie ognisko. Cieszy duża ilość uczestników, zainteresowanie młodego pokolenia i wspaniała rodzinna atmosfera.

    Miejsko-Gminny Ośrodek kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji spaceru: Panu Zbigniewowi Śliwińskiemu z Rakowni i Panu Jackowi Łuckiemu, sołtysowi Boduszewa.

    Tekst i zdjęcia: Arleta Włodarczak

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł