Krzysztof Pietrzyk powtórzył sukces z ubiegłego roku i zwyciężył w XXI Mistrzostwach Polski Weteranów w Półmaratonie. Trasę zlokalizowaną między Murowaną Gośliną i Kamińskiem (pokonywaną dwa razy) przebiegł w czasie 01:14:19. Z niewiele gorszymi wynikami na mecie pojawili się: Przemysław Fornalik (01:14:58), Tomasz Sobczyk (01:15:03). Pierwszą wśród kobiet była Klaudia Walewska (01:27:47), a kolejne to Justyna Szczutkowska (1:33:14) i Anna Skrzypczak (01:35:22).
Największy aplauz otrzymali najstarsi uczestnicy półmaratonu, m.in. świetnie znana biegaczom i kibicom „pani z parasolką”, czyli Maria Pańczak, a także Janina Rosińska (kategoria 80+ !), a wśród panów 80-latkowie: Henryk Jakubiak, Wojciech Grochocki, Mieczysław Wrona. Uczestnicy zgodnie zachwalali całą organizację biegu, zabezpieczenie, posiłki, a także zwracali uwagę na spontanicznie powstające na trasie dodatkowe punkty odżywcze i stanowiska kibiców. W Kamińsku jedna z mieszkanek częstowała biegaczy łakociami, a grupa Wesoły Rower urządziła w Rakowni prawdziwą imprezę z tańcami i dopingiem dedykowanym (na podstawie imion biegaczy z numerów startowych i koszulek).
Na mecie biegu dekorowali medalami wszystkich uczestników Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, Przewodniczący Komisji Gospodarczej RM Szymon Pędziński oraz radny Rady Powiatu Poznańskiego Stanisław Woźniak. Oni też wręczali wraz z Burmistrzem Dariuszem Urbańskim puchary i medale dla zwycięzców.
Nasza impreza biegowa zaliczana jest do cyklu Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, honorowy patronat nad nią objął burmistrz Dariusz Urbański. W tym roku zawody ukończyła rekordowa liczba zawodników – 446 osoby (wystartowało 446 osób).
Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 11 kategoriach wiekowych. W tym roku po raz trzydziesty szósty zorganizowaliśmy bieg długodystansowy. Bieg przez lata zmieniał swój charakter i dystans. Przez ostatnie kilkanaście lat jesteśmy organizatorami Mistrzostw Polski na dystansie półmaratonu. Bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXVI Mały Gośliński Maraton Weteranów. Jest to najstarsza impreza cykliczna w naszej gminie. Cieszymy się, że Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki obdarza nas zaufaniem i powierza organizację tej rangi imprezy. Uczestniczący w zawodach Wiceprezes PZWLA Tadeusz Maj wręczył Puchary Prezesa PZWLA dla najlepszych zawodników wg przelicznika WMA, który pozwala oszacować wartość indywidualnego rezultatu każdego biegacza bez względu na wiek. Puchary otrzymali: Justyna Szczutkowska (K-50) i Zdzisław Kazibut (M-60).
Wśród zawodników zagranicznych najszybszy był John Catlow z Murowanej Gośliny. Najlepszym zawodnikiem niepełnosprawnym okazał się Andrzej Ludzkowski. Najstarsi zawodnicy Janina Rosińska i Wojciech Grochocki otrzymali Puchary Burmistrza Miasta i Gminy. Natomiast zwycięzcy biegu w kat. open Krzysztof Pietrzyk i Klaudia Walewska otrzymali Puchary ufundowane przez Jarosława Dobrowolskiego.
Półmaraton ukończyło 46 Gośliniaków (16 kobiet i 30 mężczyzn). Najszybsze z nich panie to: Katarzyna May-Adamek (1:43:43), Katarzyna Falińska (1:50:20), Katarzyna Hałas (1:51:45); wśród panów najlepsi byli: Marcin Mazurkiewicz (1:25:32), Sebastian Kaproń (1:26:52) , Dariusz Gogorliński (1.29.11). Wszyscy Gośliniacy otrzymali koszulki z naszym hasłem „Murowana Goślina biega”. Wśród startujących był m.in. przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra, który zajął 7 miejsce w swojej kategorii i 53. w kategorii open.
Imprezą towarzyszącą były biegi uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy pod kierownictwem Krzysztofa Krysztofiaka. A oto najlepsi:
Dziewczęta szkoła podstawowa
- Dominika Bożkiewicz (SP 1)
- Marta Krauze (SP 2)
- Maja Gałęska (SP 2)
Chłopcy szkoła podstawowa
- Szymon Twardoń (SP 2)
- Franciszek Morawski (SP 1)
- Max Marczak (SP 2)
Dziewczęta gimnazjum
- Julia Krause (Gimnazjum nr 1)
- Daria Brzęcka (Gimnazjum nr 1)
- Julia Dąbrowska (Gimnazjum nr 1)
Chłopcy gimnazjum
- Tobiasz Łukaszyk (Gimnazjum nr 1)
- Krystian Ściepura (Gimnazjum nr 1)
- Tobiasz Siniawski (Gimnazjum nr 1)
Najmłodszą uczestniczką biegów była sześcioletnia Patrycja Bałażyk.
W tym roku start i meta zawodów ponownie była na ul. Kolejowej. Zawodnicy i kibice podkreślali, że ta przestrzenna lokalizacja to znakomite miejsce na kolejne lata.
MGOKiR w Murowanej Goślinie i Społeczny Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną.
SPONSORZY:
• Gmina Murowana Goślina
• Urząd Marszałkowski w Poznaniu
• Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy
• Jarosław Dobrowolski
• Lokalna Grupa Działania „Kraina Trzech Rzek”
• Agencja Grupy PZU Karol Schulz
POMOC ORGANIZACYJNA:
• Liczni wolontariusze – młodzież z Gimnazjum nr 1, mieszkańcy Rakowni, pracownicy UMiG, nauczyciele, biegacze, liczne osoby, które spontanicznie pomagały (punkty odżywcze, meta biegu, biuro zawodów)
• OSP Rakownia, OSP Długa Goślina, OSP Murowana Goślina
• Grupa „Wesoły rower”
• Komisariat Policji w Murowanej Goślinie
• Komenda Miejska Policji w Poznaniu
• Straż Miejska w Murowanej Goślinie
• Arek Bednarek (prowadzenie profilu półmaratonu na facebooku) i Dominik Kowal (prowadzenie strony półmaratonu),
• NEURO-FIZ Barbara Nadolska Gabinet Masażu, Fizjoterapii i Rehabilitacji
• MG SPORT I NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
• ROD „BRATEK”
• Nauczyciele wychowania fizycznego w goślińskich szkołach
• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
• Firma Stefan Wysocki, Hanna Olejniczak, Leszek Łuczak.
Bieg organizują:
- Społeczny Komitet Organizacyjny biegu w składzie: Wojciech Krzysztoń, Jerzy Giersig, Andrzej Skubel.
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.
Bardzo dziękuję swoim współpracownikom: Markowi Derbichowi, Marioli Kozieł, Tomkowi Mizgierowi, Bartkowi Stefańskiemu, Agnieszce Szymańskiej-Wojterze i Zdzisi Trojanowskiej za zaangażowanie w organizację mistrzostw.
Arleta Włodarczak, Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski, Tomasz Mizgier