W niedzielę 4 lutego br. w auli przy ul. Mściszewskiej odbyła się niezwykła jubileuszowa gala. Świętowaliśmy 125-lecie działalności Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie. To najdłuższy artystyczny staż zespołu działającego w naszym mieście. Orkiestra strażacka, ale działająca w strukturach ośrodka kultury.
Patronat Honorowy nad jubileuszowym koncertem przyjęli:
- Starosta Poznański Jan Grabkowski,
- Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska.
Był to koncert pełen wzruszeń, wspomnień, podziękowań, przepełniony energetyzującą muzyką. W auli wypełnionej po brzegi nasza dostojna Jubilatka muzycznie przywitała swoją publiczność fanfarami i, jak przystało na orkiestrę dętą, marszem „East Side”.
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu Sławomir Heinrychowski przywitał gości „słowem” i zaprosił do obejrzenia okolicznościowego filmu o powstaniu i działalności orkiestry dętej w Murowanej Goślinie. Po filmie koncert poprowadziły Benigna Binięda i Michalina Downar – członkinie orkiestry, które witały i dziękowały za przybycie oraz zapowiadały kolejne części muzycznego show w wykonaniu naszych dęciaków.
Po wysłuchaniu repertuaru filmowego – m.in. „The Muppet Show”, „The Lion Sleeps Tonight”, czy „The Good Father” – na scenę zostali zaproszeni burmistrz Justyna Radomska wraz z zastępcą Marcinem Bulińskim, którzy przekazali list gratulacyjny i voucher z przeznaczeniem na uzupełnienie strojów i instrumentów dla zespołu. W imieniu starosty Jana Grabkowskiego, Radny Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski wręczył list gratulacyjny dla orkiestry oraz imienne podziękowania dla najdłużej grających muzyków. Otrzymali je: Benedykt Baszczyński, Maciej Przybysz, Andrzej Sikorski, Grzegorz Baszczyński, Magdalena Baszczyńska, Benigna Binięda, Michalina Downar, Agnieszka Paszkiewicz, Iwona Wojczak, Anna Woronkowicz, Jędrzej Przybysz, Jerzy Gronowski, Piotr Michalski i Mateusz Sibilski.
Po tej części orkiestra zagrała wiązankę polek: „Polka Bawarka” – gdzie solo na puzonie zagrał kapelmistrz Tomasz Kaczor, „Polka Party” i „Polka Dziadek” – w tym utworze niezwykły popis wirtuozerii pokazali: na klarnecie Sławomir Heinrychowski, a na akordeonie Mieczysław Mendyk.
Podczas jubileuszowej uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla byłych dyrygentów, którzy nadawali charakter i kształtowali jej brzmienie oraz dla byłych członków orkiestry, bo byli kluczowymi postaciami w rozwoju orkiestry, przyczynili się do jej rozkwitu. W kolejnym bloku muzycznym orkiestra zagrała „Y.M.C.A.”, „New York”, a także „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, gdzie solo zaśpiewała Rozalia Marszałek.
Cytując słowa czeskiego pisarza, Oty Pavla: „Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie żeby urosnąć we własnych oczach”, orkiestra w sposób szczególny podziękowała: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justynie Radomskiej, Wiceburmistrzowi Miasta i Gminy Murowana Goślina Marcinowi Bulińskiemu, Radnemu Powiatu Poznańskiego Jarosławowi Dobrowolskiemu, byłej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie Arlecie Włodarczak, Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie Eugeniuszowi Tomickiemu, Hubertowi Sobalakowi i Dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie Sławomirowi Heinrychowskiemu wraz z pracownikami.
Po kolejnej muzycznej odsłonie orkiestra podziękowała swoim darczyńcom, do których zaliczają się: Auto Lux Małgorzata i Janusz Binięda, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”, Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe Tadeusz Kłos, Podłogi Bolechowo Roman Pol, Przedszkole Niepubliczne „Groszek” Magdalena i Szymon Pędzińscy, Cech Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie, Reklama Murowana – Pracownia Reklamy i Grafiki Użytkowej, Agroturystyka Miódmalina Elżbieta Winogrodzka z córkami, Jerzy Pędziński, Cukiernia Paweł Piętka, Jarosław Dobrowolski, Studio Fotograficzno-Filmowe Kamil Grzebyta, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy, księgarnia Grześ Mirosława Wiszumirska.
Po kolejnej dawce wyśmienitej muzyki naszych dęciaków przyszedł czas na składanie jubileuszowych życzeń, do których ustawiła się bardzo długa kolejka delegacji goślińskich zespołów, zaprzyjaźnionych orkiestr i przyjaciół. Gratulacje przyjmowali: kapelmistrz Tomasz Kaczor, prezes Michalina Downar, Benigna Binięda i wiceprezes Marta Bulińska. Na finał orkiestra zagrała „Marsz Radeckiego”, a po owacjach na stojąco na bis utwór „Orkiestry dęte”, gdzie solo zaśpiewała Iwona Wojczak. Po tym niesamowitym finale dyrektor CKiS Sławomir Heinrychowski wraz z pracownikami wręczyli kwiaty i listy gratulacyjne wszystkim muzykom. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na urodzinowy tort, który ufundowali Paweł Piętka i Jarosław Dobrowolski.
Muzyka to świat języka uniwersalnego, zrozumiałego dla wszystkich bez względu na wiek, status społeczny, poglądy, narodowość. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie od ponad 125 lat rozwija i uczy kolejne pokolenia tego języka, kultywując tradycje muzyczne. Promuje naszą gminę na krajowych i międzynarodowych scenach muzycznych, stała się rozpoznawalną marką i zyskała miano ambasadora kultury goślińskiej. Jubileusz125-lecia Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie był nie tylko świętem muzyki, ale hołdem dla ludzi pełnych pasji, oddania i miłości dla kultury. Na tym polega lokalny patriotyzm i szacunek do swojej „małej ojczyzny”. Jeszcze raz Panie i Panowie, wspaniali byli i obecni członkowie Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie składamy serdeczne życzenia, gratulacje i podziękowania.
Tekst: Agnieszka Szymańska – Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier
Kapelmistrzowie Orkiestry Dętej OSP
- Jan Fiedler 1898-1926,
- Franciszek Pędziński 1926-1960,
- Benedykt Majchrzak 1960-1994,
- Albin Koźlinka 1994-1995,
- Wiesław Pawlak 1995-1999,
- Piotr Pawlak 1999-2000,
- Michał Lawrens 2000,
- Przemysław Neumann 2000-2007,
- Krzysztof Warguła 2007-2008,
- Mateusz Sibilski 2008-2023,
- Tomasz Kaczor 2023 – do chwili obecnej.