sobota, 23 listopada 2024

    Niezwykłe koncerty jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks.Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    14 maja odbył się koncert inaugurujący jubileuszową XV edycję Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

    Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Pani Burmistrz Justyna Radomska, która podkreśliła ważną rolę wydarzenia artystycznego, promującego miasto na skalę ogólnopolską i międzynarodową. 

    Wykonawcą koncertu był Zespół Folklorystyczny Suziria z Niemirova z Ukrainy. 

    To nie pierwszy raz, kiedy w ramach Goślińskiego Festiwalu wystąpił  zespół folklorystyczny. Wcześniej gościliśmy zespoły polonijne – Polskie Kwiaty z Jarosławia i Wilenka z Wilna. Tym razem jednak, w czasie trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, spotkanie to miało szczególny wymiar. Obok dziewcząt tworzących zespół Suziria, wystąpił Zespół Instrumentalny Dżerelce oraz kilkanaście Pań tworzących formację Suziria Plus. Barwne stroje i piękne układy choreograficzne, przygotowane przez kierownik zespołu, Natalię Romaniuk wzruszyły licznie zgromadzoną publiczność. 

    Dwa dni później, za sprawą Polskiego Chóru Męskiego pod dyrekcją Piotra Jańczaka rozpoczęło się prawdziwe święto chóralistyki. W 2023 roku prestiżowe Wydawnictwo Fonograficzne DUX wydało płytę naszych Gości, na której znalazły się znakomite opracowania polskiej i światowej muzyki popularnej. W tym właśnie programie zaprezentował się Polski Chór Męski i Soliści – Piotr Stromyło, Kacper Kaczmarek i Krzysztof Badura. W programie koncertu znalazło się kilkanaście utworów opracowanych przez Piotra Jańczaka, który prowadził Zespół od fortepianu. Publiczność usłyszała m.in. Lubię wracać tam gdzie byłem z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Can’t Help Falling In Love z repertuaru E. Presleya, My Way z repertuaru F. Sinatry, Stand By Me B.Kinga, Hallelujah L. Cohena czy też She – słynny temat z filmu Notting Hill. Nie zabrakło też muzyki operowej. Usłyszeliśmy Va pensiero G. Verdiego, Nessun dorma G. Pucciniego i neapolitańskie O sole mio. W tej części programu wraz z Polskim Chórem Męskim 

    w partiach solowych brawurowo wystąpił   jedyny zawodowy śpiewak w Zespole – Krzysztof Zimny, solista Opera Nova w Bydgoszczy.  Żywiołowa reakcja licznie zgromadzonej publiczności i owacje były pięknym podziękowaniem za wspaniały koncert.

    Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu po raz pierwszy do Murowanej Gośliny zawitał zespół z Meksyku. Zaproszenie przyjął znakomity Chór Kameralny Stacatto Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku pod dyrekcją Marco Antonio Ugalde. Dwa koncerty Chóru odbyły się 17 maja w kościele w Bolechowo-Osiedle oraz 18 maja w Murowanej Goślinie. Oba koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Chór Staccato prowadzi intensywną działalność koncertową, biorąc udział zarówno w wydarzeniach muzycznych w całym Meksyku, jak również podczas międzynarodowych konkursów i festiwali, dotychczas  w 13 krajach Europy i Ameryki, zdobywając najwyższe wyróżnienia. Goślińska publiczność oczarowana została niezwykłą energią i przekazem emocjonalnym śpiewaków. W pierwszej części koncertu znalazły się kompozycje sakralne G.P. Palestriny, A. Brucknera, F. Poulenca i U. Sisaska. Dalej Chór zabrał słuchaczy w podróż po Meksyku i Ameryce Łacińskiej. Większość skomplikowanych aranżacji opracował śpiewający w basach Homar Sánchez Diaz. Argentyńskie Libertango A.Piazzolli, czy kubańska Chan Chan znana z wykonania Buena Vista Social Club, ale przede wszystkim brawurowe wykonanie  znanej meksykańskiej piosenki Ritchie  Valensa La Bamba i wreszcie wyczekiwane, liryczne Bésame Mucho zachwyciły publiczność. Wszyscy skandowali „otra, otra” co po hiszpańsku oznacza bis. Artyści nie dali się długo prosić. Na gośliński koncert zaproszenie przyjął Konsul Honorowy Meksyku, pan Władysław Szebiotko. Wśród gości był również obecny prof. Marek Gandecki, Dyrektor Instytutu Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na zakończenie wizyty Chóru Staccato w Murowanej Goślinie, ze śpiewakami spotkała się Pani Burmistrz Justyna Radomska.

    Przed nami jeszcze koncerty z udziałem polskich zespołów – Chóru Politechniki Bydgoskiej, goślińskich Chórów Vocantes i Canzona, poznańskich Chórów Kosy i Di Nuovo, Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy oraz Chóru Iuventus Gaude z Republiki Czeskiej i na zakończenie Festiwalu Richard Zielinski Singers z USA.

    Serdecznie zapraszam!

    Elżbieta Wtorkowska

    Fot:Tomasz Mizgier.