poniedziałek, 7 października 2024

    Orkiestra „Campanella” w Murowanej Goślinie

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W niedzielę 5 czerwca br. odbył się ostatni koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Tym razem licznie zgromadzonym melomanom zaprezentował się wyjątkowy gość – Orkiestra „Campanella” z Cekcyna. Zespół istnieje już 51 lat, od 1985 roku prowadzą go nauczyciele muzyki Anna i Adam Filipscy, a od 2006 roku ich działania wspiera córka Magdalena Filipska. Orkiestrę tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Cekcynie i jej absolwenci. Obecnie w składzie koncertowym gra 50 osób. Instrumentarium Orkiestry to: I mandoliny, II mandoliny, III mandoliny, gitary akustyczne, gitara basowa, fortepian, I akordeony, II akordeony, dzwonki, flety, perkusja i instrumenty perkusyjne. W repertuarze jest przede wszystkim muzyka filmowa, ale także muzyka rozrywkowa, jazzowa i kolędy. Właśnie muzyka filmowa zdominowała nasz festiwalowy koncert, większość utworów to aranżacje Adama Filipskiego. Mieliśmy też wyjątkową okazję do wysłuchania premierowej aranżacji Adama Filipskiego utworu „Byłam różą” Gorana Bregowica. 

    Podczas koncertu był też niezwykle emocjonalny moment, na ekranie pojawiło się czarno-białe zdjęcie z roku 1969, przedstawiające orkiestrę mandolinową pod kierunkiem P. Franciszka Kulupy, działającą w naszej szkole podstawowej, wśród grających dzieci m.in. Elżbieta Wtorkowska i Jarosław Dobrowolski. Profesor Elżbieta Wtorkowska wspominała z sentymentem czasy szkolnej orkiestry i przekazała córce P. Franciszka serdeczne podziękowania i kwiaty dla swojego nauczyciela muzyki. Dużą niespodzianką dla publiczności było dołączenie do sekcji mandolin prof. Elżbiety Wtorkowskiej w utworze „Dwa serduszka” T. Sygietyńskiego. Koncert „Campanelli” został bardzo gorąco przyjęty przez naszych melomanów i nagrodzony owacją na stojąco, orkiestra na bis zagrała wiązankę „Abba Gold”  i „Twin Peaks”. Bardzo miłym akcentem były życzenia urodzinowe złożone przez Annę Filipską prof. Elżbiecie Wtorkowskiej i „Sto lat” zaśpiewane przez publiczność z towarzyszeniem orkiestry. Podziękowania za wspaniałą ucztę duchową przekazali zespołowi z Cekcyna: radni Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski i ks. proboszcz Sławomir Jessa. Na koncert przyjechał wójt gminy Cekcyn P. Jacek Brygman z małżonką (ich dwie córki grają w orkiestrze). Pan wójt jest częstym gościem w naszym mieście i pokreślił, że jest pod wrażeniem rozwoju Murowanej Gośliny. Zastępca Burmistrza Murowanej Gośliny P. Radosław Szpot zamykając tegoroczną edycję festiwalu wyraził radość z powrotu do zdrowia P. prof. Elżbiety Wtorkowskiej, podziękował jej za organizację wydarzenia kulturalnego na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

    Tekst: Arleta Włodarczak

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł