wtorek, 10 września 2024

    Goślińska Łazęga

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W dniu 14 listopada 2021 r. kilkuosobowa grupa miłośników goślińskiej historii spotkała się na placu Powstańców Wielkopolskich, aby wyruszyć na kolejne łazęgowanie. Po powitaniu uczestników przez kustosza Izby Regionalnej w Murowanej Goślinie Apoloniusza Twaroga ruszyliśmy w trasę. 

    Tym razem Goślińskie Łazęgi odbyły się w strefie objętej nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Spacer zaczęliśmy od poznania ciekawych informacji dotyczących plebanii oraz salki widowiskowej (budynek spalonego kina), następnie przeszliśmy ulicą Kochanowskiego (dawniej ul. Zamkowa), gdzie usłyszeliśmy różnego rodzaju historie o byłych mieszkańcach tej właśnie ulicy. Na ulicy Mściszewskiej dowiedzieliśmy się, że w budynku z czerwonej cegły, który stoi do dnia dzisiejszego, mieszkał do 1934 roku Piotr Prus uczestnik trzech Powstań Śląskich (teść znanego goślińskiego organisty Franciszka Wilczyńskiego). To informacja, która dopiero niedawno ujrzała światło dzienne. Ostatnią ulicą, którą przeszliśmy była ulica Poznańska, gdzie zakończyło się nasze łazęgowanie. Na zakończenie prowadzący oraz uczestnicy opowiedzieli kilka ciekawych anegdot związanych ludźmi, których wspominaliśmy podczas spaceru. Warto również dodać, że jeszcze kilkanaście lat temu domy, które mijaliśmy podczas niedzielnego spaceru w dużej ilości posiadały okna wystawiennicze, co świadczyło o tym, że właściciele tych posiadłości byli w dużej mierze kupcami i rzemieślnikami. 

    Do zobaczenia na wiosennych łazęgach.

    Tekst i foto Tomasz Mizgier

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł