W dniu 10 października br. aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie, stała się sceną dla niezwykłego koncertu z okazji Jubileuszu 40 – lecia Chóru „Canzona”. Niektórzy mawiają, że muzyka jest mową duszy. Inni twierdzą, że jest potrzebą narodów, albo stenografią uczuć. Jedno jest pewne – jest to cudowne medium, które potrafi łączyć ludzi bez względu na dzielące ich różnice.
Koncert rozpoczęły Absolwentki, utworem ”Madonna io v’amo e taccio” Costanzo Festa. Różnorodny i bogaty program koncertu był prawdziwą ucztą nie tylko dla melomanów. Od Suity na motywach polskich XVI-XVII, melodie ludowe, po utwory popowe i jazzowe. Przed zaproszonymi gośćmi i goślińską publicznością prezentowały się Żeński Chór „Canzona”, pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej oraz Chór Dziewczęcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z towarzyszeniem zaproszonych muzyków.
Podczas koncertu Burmistrz Dariusz Urbański wręczył pamiątkowe statuetki najdłużej śpiewającym chórzystkom: Aleksandrze Ancan, Wirginii Rumińskiej, Sylwii Soporowskiej, Sylwii Tomczak , Ewie Wysockiej.
W finale koncertu Chóry „Canzon” z towarzyszeniem Trio Jazzowego wykonały utwór ABBY o wymownym tytule „Thank You For The Music”(solo Hanna Nowak).
Chór żeński w niebieskich sukniach na scenie. Muzycy z dawnymi instrumentami lutnią i teorbą. Burmistrz ściska dłoń chórzystce. Burmistrz pozuje do zdjęcia z chórzystkami. Chór żeński w sukniach na scenie. Publiczność. Chór żeński w niebieskich sukniach na scenie. Grupa ludzi z dyplomami i kwiatami. Grupa ludzi z dyplomami i kwiatami. Chór i orkiestra. Chór i publiczność. Pianistka, w tle publiczność. Chór na scenie. Orkiestra i chór. Dyrygentka. Orkiestra, dyrygentka i publiczność. Muzycy grają na instrumentach: perkusji, fortepianie i kontrabasie. Chór na scenie. Solistka śpiewa do mikrofonu. Chór na scenie. Grupa ludzi trzymających kwiaty na scenie. Burmistrz wręcza kwiaty dyrygentkom. Burmistrz wręcza kwiaty i dyplomy dyrygentkom. Burmistrz ściska dłoń chórzystce. Uściski dłoni dyrygentki. Przemówienie mężczyzny do mikrofonu. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Uścisk serdeczny dyrygentki. Składanie życzeń dyrygentkom, kolejka ludzi z kwiatami. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Przemowa do mikrofonu. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Ksiądz przemawia do mikrofonu. Uściski dyrygentki. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Wręczanie kwiatów dyrygentkom. Publiczność. krojenie tortu okolicznościowego przez dyrygentki.
Trudno oddać słowami emocje, które można było odczuć podczas słuchania kolejnych utworów. Tak bardzo zróżnicowane klimaty, mieszanka uczuć i dobór repertuaru sprawiły, że prawie dwie godziny upłynęły bardzo szybko. Po raz kolejny nasze chórzystki udowodniły, że głos jest jednym z najbardziej pięknych i przejmujących instrumentów. Podczas trwania koncertu, publiczność mogła obejrzeć prezentację czterdziestoletniej historii Chórów „Canzona”, którą przygotował Tomasz Mizgier. Z okazji jubileuszu ośrodek kultury wydał też pamiątkowy folder. Koncert poprowadził z niezwykłą swadą Marcin Matuszewski.
Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i składanie jubileuszowych życzeń, kolejka była długa. Burmistrz Dariusz Urbański przekazując gratulacje i życzenia Chórowi na ręce dyrygentek, podkreślił jak ważną rolę pełni zespół w życiu kulturalnym naszej gminy i jak znakomitym jest jej ambasadorem na świecie. Niezwykłe życzenia złożyli dyrygentkom i chórzystkom m.in.: prof. Janusz Stanecki, Prorektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, major dr Dominik Sierzputowski Dowódca Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, prof. Joseph Stuligross, wykładowca Uniwersytetu w Pittsburghu w USA, ks. Dziekan Sławomir Jessa i ks. Proboszcz Piotr Szymkowiak. Nie sposób wymienić wszystkich przedstawicieli zespołów artystycznych, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Jednak trzeba wspomnieć o wyjątkowych filmowych życzeniach dla Pani Profesor od jej najstarszych chórzystek. Niezwykle wzruszające i poruszające, niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku. Rzęsiste oklaski, owacje na stojąco i gromkie odśpiewanie 100 lat przez publiczność, dla chórzystek i dyrygentek dopełniły część artystyczną. Na zakończenie zaproszono wszystkich gości na jubileuszowy tort.
„Canzona” to obecnie dwie formacje: Chór Dziewczęcy „Canzona”, który powstał w październiku 1981 r. i Żeński Chór „Canzona”, który powstał w 2001 r. Chóry łączy niezwykła osoba Elżbieta Wtorkowska – profesor sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, Rektor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dla nas założycielka Chóru „Canzona”, niezwykła, ciepła, o niebywałym talencie Pani Ela. Wizjonerka, bo dzięki niej, jej córka dr Adrianna Wtorkowska-Kubińska współtworzy i wychowuje kolejną generację chórzystek. Dzięki P. Adriannie powstały swego czasu Chór Chłopięcy i Chór Kameralny „Canzona”. Mało gdzie można spotkać zespół – chór wespół prowadzony przez matkę i córkę.
Szanowne Panie dyrygentki, cudowne chórzystki w finale śpiewałyście, że dziękujecie za muzykę; my dziękujemy za uśmiech, emocje i łzy wzruszenia, których doświadczaliśmy przez te 40 lat dzięki Wam.
Chórom towarzyszyli niezwykli artyści:
Pola Berensdorff- gitara barokowa i lutnia renesansowa,
Tomasz Kurjata – teorba i lutnia renesansowa,
Orkiestra Kameralna Filharmoników Pomorskich,
Trio Jazzowe: Sara Kosetka (fortepian), Grzegorz Nadolny (kontrabas), Maciej Domagalski ( perkusja),
Weronika Jarzyńska-Pluta (fortepian)
Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier