poniedziałek, 9 września 2024

    Czterdziestka „Canzony”

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W dniu 10 października br. aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie, stała się sceną dla niezwykłego koncertu z okazji Jubileuszu 40 – lecia Chóru „Canzona”. Niektórzy mawiają, że muzyka jest mową duszy. Inni twierdzą, że jest potrzebą narodów, albo stenografią uczuć. Jedno jest pewne – jest to cudowne medium, które potrafi łączyć ludzi bez względu na dzielące ich różnice.

    Koncert rozpoczęły Absolwentki, utworem ”Madonna io v’amo e taccio” Costanzo Festa. Różnorodny i bogaty program koncertu był prawdziwą ucztą nie tylko dla melomanów. Od Suity na motywach polskich XVI-XVII, melodie ludowe, po utwory popowe i jazzowe. Przed zaproszonymi gośćmi i goślińską publicznością prezentowały się Żeński Chór „Canzona”, pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej oraz Chór Dziewczęcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z towarzyszeniem zaproszonych muzyków.

    Podczas koncertu Burmistrz Dariusz Urbański wręczył pamiątkowe statuetki najdłużej śpiewającym chórzystkom: Aleksandrze Ancan, Wirginii Rumińskiej, Sylwii Soporowskiej, Sylwii Tomczak , Ewie Wysockiej.

    W finale koncertu Chóry „Canzon” z towarzyszeniem Trio Jazzowego wykonały utwór ABBY o wymownym tytule „Thank You For The Music”(solo Hanna Nowak).

    Trudno oddać słowami emocje, które można było odczuć podczas słuchania kolejnych utworów. Tak bardzo zróżnicowane klimaty, mieszanka uczuć i dobór repertuaru sprawiły, że prawie dwie godziny upłynęły bardzo szybko. Po raz kolejny nasze chórzystki udowodniły, że głos jest jednym z najbardziej pięknych i przejmujących instrumentów. Podczas trwania koncertu, publiczność mogła obejrzeć prezentację czterdziestoletniej historii Chórów „Canzona”, którą przygotował Tomasz Mizgier. Z okazji jubileuszu ośrodek kultury wydał też pamiątkowy folder. Koncert poprowadził z niezwykłą swadą Marcin Matuszewski.

    Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i składanie jubileuszowych życzeń, kolejka była długa. Burmistrz Dariusz Urbański przekazując gratulacje i życzenia Chórowi na ręce dyrygentek, podkreślił jak ważną rolę pełni zespół w życiu kulturalnym naszej gminy i jak znakomitym jest jej ambasadorem na świecie. Niezwykłe życzenia złożyli dyrygentkom i chórzystkom m.in.: prof. Janusz Stanecki, Prorektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, major dr Dominik Sierzputowski Dowódca Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, prof. Joseph Stuligross, wykładowca Uniwersytetu w Pittsburghu w USA, ks. Dziekan Sławomir Jessa i ks. Proboszcz Piotr Szymkowiak. Nie sposób wymienić wszystkich przedstawicieli zespołów artystycznych, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Jednak trzeba wspomnieć o wyjątkowych filmowych życzeniach dla Pani Profesor od jej najstarszych chórzystek. Niezwykle wzruszające i poruszające, niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku. Rzęsiste oklaski, owacje na stojąco i gromkie odśpiewanie 100 lat przez publiczność, dla chórzystek i dyrygentek dopełniły część artystyczną. Na zakończenie zaproszono wszystkich gości na jubileuszowy tort. 

    „Canzona” to obecnie dwie formacje: Chór Dziewczęcy „Canzona”, który powstał w październiku 1981 r. i Żeński Chór „Canzona”, który powstał w 2001 r. Chóry łączy niezwykła osoba Elżbieta Wtorkowska – profesor sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, Rektor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dla nas założycielka Chóru „Canzona”, niezwykła, ciepła, o niebywałym talencie Pani Ela. Wizjonerka, bo dzięki niej, jej córka dr Adrianna Wtorkowska-Kubińska współtworzy i wychowuje kolejną generację chórzystek. Dzięki P. Adriannie powstały swego czasu Chór Chłopięcy i Chór Kameralny „Canzona”. Mało gdzie można spotkać zespół – chór wespół prowadzony przez matkę i córkę. 

    Szanowne Panie dyrygentki, cudowne chórzystki w finale śpiewałyście, że dziękujecie za muzykę; my dziękujemy za uśmiech, emocje i łzy wzruszenia, których doświadczaliśmy przez te 40 lat dzięki Wam. 

    Chórom towarzyszyli niezwykli artyści:

    Pola Berensdorff- gitara barokowa i lutnia renesansowa,

    Tomasz Kurjata – teorba i lutnia renesansowa, 

    Orkiestra Kameralna Filharmoników Pomorskich,

    Trio Jazzowe: Sara Kosetka (fortepian), Grzegorz Nadolny (kontrabas), Maciej Domagalski ( perkusja),

    Weronika Jarzyńska-Pluta (fortepian)

    Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier