czwartek, 21 listopada 2024

    Hybrydowy festiwal pamięci ks. Edmunda Szymańskiego

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    W niedzielę 16 maja br. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie miała miejsce inauguracja XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Oprawę uroczystej mszy św. w intencji patrona festiwalu zapewnił Żeński Chór „Canzona-Absolwent”. Po oficjalnym otwarciu, Arleta Włodarczak dyrektor ośrodka kultury, w imieniu burmistrza Dariusza Urbańskiego podziękowała prof. Elżbiecie Wtorkowskiej za organizację tegorocznej, hybrydowej edycji. Zanim zabrzmiały utwory chóralne w wykonaniu „Canzony”, dyrektor festiwalu skierowała do zebranych następujące słowa:

    „Pandemia i kultura – ta zbitka dwóch wyrażeń, stanowiący współczesny oksymoron, odmieniany przez wszystkie przypadki, we wszystkich instytucjach kultury. Sytuacja pandemiczną na świecie zmusiła nas do przyjęcia innych form realizacji Festiwalu. W roku 2020 były to wspomnienia z poprzednich edycji: na stronie internetowej oraz profilu FB miasta Murowana Goślina prezentowaliśmy krótkie filmy, z udziałem wybranych chórów biorących udział w minionych edycjach. W tym roku XIII edycja będzie miała charakter hybrydowy: odbędą  się zarówno koncerty z udziałem publiczności, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, jak również specjalnie przygotowane koncerty online, z udziałem zaproszonych zespołów z Polski i zagranicy. 

    Wspomnijmy jednak ideę powstania Festiwalu i jego historię.

    Ksiądz Kanonik Edmund Szymański – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. Choć w maju minęła już osiemnasta rocznica Jego śmierci, chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka. W minionych latach podczas Festiwalu w naszym mieście koncertowały znakomite zespoły z: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Słowacji, Czech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Gruzji Macedonii i Norwegii. Ponadto w Festiwalu wzięły udział chóry i orkiestry z Polski – z Bydgoszczy, Olsztyna, Poznania, Swarzędza, Tarnowa, Zakopanego, Murowanej Gośliny, Wyrzyska, Sanoka, Buku, Obornik Wlkp., Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Warszawy i Gdańska.

    Podczas tegorocznej XIII edycji Festiwalu Melomani będą mogli usłyszeć  dwa koncerty: 16 maja w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, podczas uroczystości otwarcia Festiwalu, w wykonaniu Chóru Żeńskiego „Canzona” oraz na zakończenie – 23 czerwca w Auli Szkoły Podstawowej nr 1 w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy oraz Chóru Dziewczęcego „Canzona”.

    Natomiast w sieci internetowej udostępnione będą dwa koncerty. Od 28 maja pierwszy, w wykonaniu zespołów z Polski: Chóru Politechniki Gdańskiej, Polskiego Chóru Męskiego, Chóru „Skowronki” CK Zamek z Poznania, Chóru  Kameralnego, Zespołu Wokalnego i  Big Bandu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Zespołu Wokalnego 5/6 z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

    Drugi koncert online będzie dostępny od 11 czerwca. A udział w nim wezmą m.in. Chór Novo Concertante Manila z Filipin, Richard Zielinski Singers z USA, Ensemle Yladot Gdolot z Izraela, Zespół Adila z Kutaisi z Gruzji, Maîtrise de Seine-Maritime z Francji oraz  Defrost Youth Choir z Finlandii.

    Różnorodność kulturowa zaproszonych zespołów, jak i wielkie ich dotychczasowe osiągnięcia artystyczne gwarantują Słuchaczom bogactwo wrażeń.”

    Po krótkim koncercie chór tradycyjnie spotkał się przy grobie ks. E. Szymańskiego, zabrzmiała pieśń, wspólna modlitwa, zapalono znicz i złożono kwiaty. Pamięć o animatorze życia muzycznego w naszym mieście trwa.

    Arleta Włodarczak
    Zdjęcia: Tomasz Mizgier