poniedziałek, 2 grudnia 2024

    Taki będzie tydzień! od 1 do 7 marca 2021 r.

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

    • 1 marca

    Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

    Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

    Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym

    1 marca 1954 roku amerykańska armia przeprowadziła akcję Castle Bravo, która polegała na zdetonowaniu eksperymentalnej bomby wodorowej. W wyniku nieudanej próby skażonych zostało około 300 osób. To inicjatywa, która jest sprzeciwem wobec zbrojeń atomowych, ale i upamiętnia ofiary broni jądrowej.

    Dzień Puszystych

    Choć samoakceptacja i dobre samopoczucie to bez wątpienia pożądane atuty spełnionego człowieka, na zachwalaniu krągłych kształtów – zwłaszcza tych bardzo pokaźnych – kładą się cieniem doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko demencji, zawału serca, cukrzycy i innych groźnych chorób. Złoty środek zatem, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku.

    Dzień Piegów

    Pieguski górą! Warto się nimi szczycić, w elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf, czy Pan Kleks, że nie wspomnę o Ani z Zielonego Wzgórza.

    Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

    • 2 marca

    Dzień Staroci 

    Starocie to przedmioty, które mają swój niepowtarzalny urok. Wiążą się z nimi jakieś ciekawe wspomnienia i historie. Może dziś warto przeszukać strych albo piwnicę w poszukiwaniu jakiegoś zakurzonego okazu?

    Dzień Dyskordii

    Dyskordia pochodzi od rzymskiej Bogini Eris, która kojarzona jest właśnie z nieporządkiem, chaosem. Ale kto wie? Może ludzie zreflektują się i tegoroczne obchody będą miały łagodny przebieg?

    • 3 marca

    Międzynarodowy Dzień Pisarzy

    Święto zostało uchwalone w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

    Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

    To święto obchodzone w dniu podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin.

    Światowy Dzień Słuchu

    • 4 marca

    Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

    Mistrz gry to po prostu guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o bożym świecie. Dziś warto to docenić.

    Światowy Dzień Otyłości

    Dzień Gramatyki

    Światowy Dzień Nauk Inżynieryjnych na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

    • 5 marca

    Światowy Dzień Modlitwy Kobiet

    Światowy Dzień Modlitwy Kobiet obchodzony jest na całym świecie w pierwszy piątek marca. Zainicjowała go w 1887 roku Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego. Od tej pory nabożeństwo co roku przygotowują kobiety z innego kraju.

    Dzień Teściowej

    Matki żon nigdy nie cieszyły się powszechnym uwielbieniem i szacunkiem. Od niepamiętnych czasów były głównymi bohaterkami niewybrednych żartów – stereotypowo przedstawiających je jako wyjątkowo irytujące osoby. Ten dzień jest doskonałą okazją na to, by docenić matkę męża lub żony i spojrzeć życzliwym okiem na osobę, która bądź co bądź wydała na świat ich życiowego partnera. 

    Dzień Doceniania/Dzień Doceniania Pracownika

    Dzień Doceniania powstał z inicjatywy Banku BNP Paribas w 2019 roku, w ramach kampanii #DoceniajNieOceniaj. Ma on na celu zwrócenie uwagi na siłę pozytywnych słów, które mogą wspierać odważne plany, marzenia i zachęcać do działania. Pamiętajmy, że na docenianie zasługują wszyscy. Róbmy to często, nawet za drobne, codzienne czynności. Nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. Tu nie liczą się przekonania, poglądy, czy pochodzenie. Na ten prosty gest liczy każdy z nas. Doceniajmy więc i bądźmy doceniani.

    • 6 marca

    Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

    To święto ma na celu uhonorować wszystkie bohaterskie osoby, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie.

    Dzień Olimpijczyka

    To święto jest hołdem dla ludzi, którzy ciężko trenują, by usłyszeć hymn swojego kraju na olimpijskim podium.

    Dzień Czystego Stołu

    • 7 marca

    Dzień Płatków Śniadaniowych