- 15 lutego
Dzień Singla
Z racji coraz większej liczy osób, dla których czar par szybko wyparowuje, w 2005 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Singla. Jego pomysłodawcą jest Trevor Mcwanda, a całą inicjatywę należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka. Już sama data mówi wiele – 15 lutego – zaledwie dobę po walentynkach. Dzień Singla ma zatem pozwolić zamanifestować radość ze swojej niezależności, a zarazem pokazać, że życie w pojedynkę wcale nie jest gorsze.
Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej
To święto proklamowane w 1992 roku przez liderów Syndesmosu, największej na świecie federacji skupiającej prawosławne bractwa i szkoły teologiczne. Uświetnia ono symboliczne wejście młodzieży do wspólnoty prawosławnej.
Światowy Dzień Hipopotama
Hipopotamy są trzecim co do wielkości ssakiem lądowym (po słoniu i nosorożcu). Ich krewniakami w świecie zwierząt są walenie. To jedno z najbardziej agresywnych stworzeń na świecie! Hipopotamy są również bardzo głośne. Ich sapanie, czy krzyki osiągają poziom nawet do 115 decybeli. Hipopotamy większość życia spędzają w wodzie (w wodzie również się rodzą), ale z wiekiem tracą umiejętność utrzymywania się na powierzchni wody. Chodzą albo stoją na płyciznach.
- 16 lutego
Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek
To święto obchodzone 16 lutego w całej Europie. Jego celem jest docenienie pracy listonoszy i doręczycieli przesyłek, którzy przecież nie maja łatwo – wystarczy wspomnieć, że psy uważają ich za jednych z największych wrogów. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy swoje własne święto – Dzień Poczty Polskiej.
- 17 lutego
Dzień Kota
Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.
- 18 lutego
Dzień Baterii
Gdyby nagle zabrakło na świecie baterii, ludzie musieliby wywrócić swoje życie do góry nogami. Dzięki nim działają bowiem nasze telefony, budziki, aparaty czy czujniki.
Dzień Plutona
Pluton, planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt Pasa Kuipera, obiega go co najmniej pięć księżyców. Został odkryty w 1930 r. przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 r. Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że Układ Słoneczny liczy 8 planet.
- 19 lutego
Dzień Nauki Polskiej
Polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.
- 20 lutego
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej
To święto ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.
Światowy Dzień Wielorybów
To święto ustanowione na Hawajach przez Pacific Whale Foundation. Główne obchody mają miejsce podczas Maui Whale Festiwal. To właśnie na wyspie Maui każdej zimy pojawiają się stada wielorybów, które mają tam gody.
- 21 lutego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Każdy, kto lubi poznawać ciekawe miejsca, dziś ma do tego dobrą okazję. Z okazji święta przewodników turystycznych w wielu miastach można bowiem wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikami.