niedziela, 8 września 2024

    102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego, były bardziej symboliczne niż w poprzednich latach, część rocznicowych działań przeniosła się do sieci.

    27 grudnia 2020 r. Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Popiak i radni Rady Miejskiej uczcili pamięć bohaterów zwycięskiego Powstania składając kwiaty pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich.

    Od kilkunastu lat gminne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywały się w Białężynie – msza św. w intencji Powstańców w kościele pw. św. Tymoteusza z udziałem Chóru Mieszanego „Vocantes”, a potem niezwykłe, pełne ciepła i patriotyzmu spotkania w Szkole Podstawowej im. Leona Masiakowskiego. W tym roku wszystko jest inaczej…, jednak społeczność szkoły w Białężynie pamięta o Powstańcach, przygotowała krótki film „Cześć i sława”, który zaprezentowaliśmy na fb Ośrodka Kultury. 

    Burmistrz zaprosił mieszkańców na widowisko online „Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive”, które mogliśmy zobaczyć na fb Ośrodka Kultury o godz.18.00. W programie przedstawiono najważniejsze – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momenty z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986).

    Historia została ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentuje dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Nagranie zostało zrealizowane przez Fundację Fabryka Sztuki w „Willi wśród róż” Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. 

    Arleta Włodarczak