czwartek, 28 listopada 2024

    79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Podziel się

    1 września 1939 wybuchła II Wojna Światowa, najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.

    Jak pamiętamy z wiersza „Lato było piękne tego roku…” i w ten piękny, słoneczny, pierwszy dzień września wracamy myślami do tej tragicznej daty. Pamiętając o bohaterach tamtego czasu, wierzymy, że zło nie może zwyciężyć dobra, choć cena jaką przyszło zapłacić za to światu jest ogromna. Obchody rocznicy w Murowanej Goślinie odbywają się z inicjatywy Burmistrza Dariusza Urbańskiego, który przejął ten honor od Koła Związku Kombatantów. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła koncelebrowaną przez proboszczów goślińskich parafii ks. dziekana Sławomira Jessę i ks. Piotra Szymkowiaka. Na mszy św. obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy naszej gminy.

    Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac Powstańców Wlkp. Orkiestra Dęta OSP pod kierunkiem Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, trębacze zagrali hejnał naszego miasta. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański w uroczystym przemówieniu przypomniał drogę bojową, jaką przeszli żołnierze polscy na frontach całego świata. Przypomniał trudną sytuację polityczną i gospodarczą w jakiej Polska znalazła się po II Wojnie Światowej, w której tkwiła do 1989 roku. Delegacje szkół, stowarzyszeń, organizacji i instytucji złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. W imieniu Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Murowanej Goślinie głos zabrał Prezes Apoloniusz Twaróg. W tym dniu postanowiono uhonorować odznaczeniami za zasługi dla kombatantów, nadanymi przez Zarząd Główny: Rafała Persa, Reginę Wojtyńską, Andrzeja Kuźniewskiego. Burmistrz Dariusz Urbański w uznaniu zasług dla związku otrzymał Kombatancki Certyfikat Pamięci, nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki. Wyróżnionych honorował Mariusz Mikołajewski, Sekretarz WZW ZKRiBWP.

     

    Zdjęcia i tekst Bartłomiej Stefański