sobota, 5 października 2024

    Głęboczek miasto, Głęboczek wieś

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    Trzydziestoosobowa grupa miłośników historii wybrała się w niedzielę 8 października br. na spacer historyczny  do malowniczo położonego w dolinie Trojanki Głęboczka. Po deszczowym poranku niebo rozpogodziło się i słońce towarzyszyło grupie przez cały czas. Głęboczek to jedyna wieś w naszej gminie, która w przeszłości była miastem (XV w., XVI w.), znany jest z tego, że wystawił na wyprawę malborską jednego pieszego woja. Do połowy XVIII w. w Głęboczku istniał kościół parafialny ufundowany w XIV w. przez Głębockich herbu Łodzia. Uczestnicy spaceru zwiedzili grodzisko stożkowe zwane Pańskim Dworem i  cmentarz ewangelicki, a dzięki uprzejmości Jarosława Mielcarka także pozostałości po dawnym młynie. Kustosz Izby Regionalnej Marian Pflanz przybliżył historię miejscowości, ciekawostki opowiadali  mieszkańcy Głęboczka Zdzisław Sawicki i Marian Sawicki. W Głęboczku zachował się budynek szkoły z 1916 r., działała tu też poczta, a przed  wojną gościniec. Na zakończenie w pięknej, nowej świetlicy odbył się pokaz przedwojennych zdjęć Głęboczka przygotowany przez Jarosława Mielcarka. W spacerze wzięła udział sołtys wsi Justyna Gronek, sprawiła wszystkim miłą niespodziankę zapraszając na kawę i ciasto. Obecnie Głęboczek zamieszkuje ponad siedemdziesiąt osób, wzrok przyciąga jezioro i zadbane rabaty z lawendą. Cisza, słychać tylko szum rzeki, czas się zatrzymał …

    Dziękujemy za pomoc i życzliwość: Justynie Gronek, Jarosławowi Mielcarkowi, Zdzisławowi Sawickiemu i Marianowi Sawickiemu.

     

    Arleta Włodarczak
    Zdjęcia: Tomasz Mizgier