Ponad 160 osób przybyło w tym roku na Światowy Zjazd Gośliniaków, który co roku jest okazją do spotkania, wspomnień, a także porównania historii miasta z jej obecnym rozwojem. Mieszkańców oraz gości powitał Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański. Wraz z nim na widowni zasiedli także: zastępca burmistrza Krzysztof Oczkowski, ks. Sławomir Jessa, Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, radny Andrzej Kuźniewski. Po obejrzeniu filmów o ubiegłorocznym Jarmarku św. Jakuba oraz Zjeździe Gośliniaków, a także o tym, co wydarzyło się ciągu ostatniego roku w gminie, burmistrz także przedstawił w swoim przemówieniu te najważniejsze zmiany, głównie inwestycyjne. Wymienił nie tylko te, które już obserwujemy, bo zostały zakończone lub trwają, ale także plany i starania, które w najbliższych latach mają zaowocować poprawą infrastruktury służącej mieszkańcom gminy. Burmistrz zaznaczył w przemówieniu, że wiele z tych zmian, zwłaszcza bieżących, zgłaszają mu mieszkańcy, także po prostu spotkani w mieście oraz okolicach i wskazujący na gorąco, co jest potrzebne, aby żyło się lepiej i przyjemniej. „Wszystko, co robimy, co robię ja, radni, a także pracownicy urzędu, robimy dla Państwa” – podkreślił burmistrz w przemówieniu, zwracając się do zebranych Gośliniaków.
Następnie burmistrz zaprosił na koncert zespołu wokalnego Una Canto pod kierunkiem Aliny Forysiak oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek biesiadnych. Szefowa zespołu żartowała, że goście zjazdu otrzymali na zaproszeniach informację, że wystąpi zespół, a zaproszenia zespołu zawierały wpis, że śpiewać będą Gośliniacy… Nie było innego wyjścia, jak śpiewać wspólnie. Były nawet tańce!
Stałym punktem zlotów są wolne głosy uczestników. Apoloniusz Twaróg zaproponował, aby na placu Powstańców Wielkopolskich, którego przebudowa niebawem zostanie zakończona, ustawić tablicę ze spisem najważniejszych wydarzeń historycznych naszego miasta. Podziękował także burmistrzowi za dopilnowanie, aby pomnik na placu Powstańców Wielkopolskich pozostał w swojej tradycyjnej bryle, za co wdzięczność, za pośrednictwem pana Apoloniusza wyrażają kombatanci i rodziny fundatorów. Zygmunt Karpiński z kolei zwrócił uwagę, że warto w Murowanej Goślinie, wykorzystując bieg rzeczki Trojanka i progi na rzece, urządzić cieszące oko zbiorniki wodne, a nawet kąpielisko.
Na zakończenie tradycyjnie wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, następnie uczestnicy otrzymali drobny upominek – kubek z herbem miasta. Do rozmów oraz wspomnień przy kawie i ciastach zaprosił wszystkich organizator Zjazdu Gośliniaków i Jarmarku św. Jakuba – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.
Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Ewa Hermann