wtorek, 3 grudnia 2024

    Zapis obrazu – malowanie gliną

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

     

    15 czerwca br. w Galerii Na Wzgórzu odbył się wernisaż prac najmłodszych  uczestników warsztatów pracowni rzeźby i ceramiki naszego ośrodka kultury. Pracownię prowadzi pani Grażyna Szymała – Wołyńska. Tegoroczna wystawa ma charakter interaktywnego pokazu prac powstałych na kartonie  w pracowni oraz w dniu wernisażu na przygotowanych podkładach dla wszystkich uczestników otwarcia. Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

    Podstawowym materiałem, na którym dokonywano zapisów w piśmie klinowym była glina.
    Ryjąc odpowiednim narzędziem na glinianych tabliczkach  nanoszono znaki, które miały swoją symbolikę.
    Często zapisane tabliczki  były używane powtórnie, na nowo ugniatano i formowano tabliczkę.
    Aby zapis był bardziej trwały tabliczki gliniane wypalano.
    Kształty tabliczek najczęściej były kwadratowe lub prostokątne.

    Z małych, prostokątnych obrazków  pomalowanych gliną na tekturowych tabliczkach składa się wspólny obraz – zapis łąki.  Nad kwiatami unoszą się motyle,  pszczoły, biedronki, ptaki, gdzieś przemykają ślimaki.

    Ten zapis łąki namalowany gliną mogą zniszczyć naturalne warunki jak deszcz, śnieg czy ogień.

    To co najważniejsze dla gliny, co jest jej atutem – woda niezbędna dla jej obróbki, śnieg, mróz powodują, że glina jest bardziej plastyczna, ogień utrwala materiał a prace mogą przetrwać wieki – tutaj dzieje się jakby na przekór, powstały zapis obrazu żyje chwilą jest na pewien moment.

    Można zmyć namalowany gliną obraz wodą, ale można też „zapisać’’ obraz za pomocą fotografii – inny rodzaj tabliczki.

    Pozostaje kwestia, czy tak trwałej?

     

    Grażyna Szymała- Wołyńska

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł