czwartek, 12 września 2024

    Gość specjalny – Polski Chór Kameralny im. J. Zarębskiego z Żytomierza

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W sobotę 14 maja br. w auli Gimnazjum nr 1 odbył się kolejny koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Wystąpił Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Ukrainy. Chór został założony w 1997 roku. 20 wokalistów – nauczycieli, studentów i animatorów kultury – pracuje pod kierownictwem artystycznym Jana Krasowskiego. Publiczność usłyszała polskie pieśni religijne i narodowe, utwory z kanonu klasyki polskiej literatury muzycznej i popularne piosenki ludowe. Duże wrażenie zrobiła msza francuskiego kompozytora Luigiego Bordese Petite Messe solennelle w aranżacji Jana Krasowskiego na cztery głosy. Potem zabrzmiały utwory ukraińskie, polskie piosenki ludowe m.in. „Kukułeczka”, „Zachodzi słoneczko”, „Czerwone jabłuszko” i polskie utwory patriotyczne. Akompaniowała Irena Baładyńska. Dyrygent Jan Krasowski to wspaniały wychowawca młodzieży, doskonały chórmistrz, kompozytor i aranżer. Od 1997 roku prowadzi Chór imienia Juliusza Zarębskiego. Posiada liczne nagrody i dyplomy za dokonania na rzecz popularyzacji kultury polskiej na Ukrainie. Burmistrz Dariusz Urbański podziękował chórowi za prawdziwą lekcją patriotyzmu, wręczył okolicznościowy list oraz upominki. Po koncercie odbyła się uroczysta kolacja dla naszych gości z udziałem władz samorządowych.

    W niedzielę o godz. 12.30 w kościele pw. św. Jakuba odbyła się uroczysta msza św. w intencji patrona festiwalu, ks. Edmunda Szymańskiego koncelebrowana przez proboszcza ks. Sławomira Jessę i ks. Łukasza Abrama. Oprawę muzyczną liturgii zapewniły chóry, które dały krótki koncert po mszy. Wystąpili: Chóry: Kameralny, Żeński i Dziecięcy „Canzona” z Murowanej Gośliny – dyrygenci Elżbieta Wtorkowska, Adrianna Wtorkowska – Kubińska. Chór Mieszany „Vocantes” z Murowanej Gośliny – dyrygent Leszek Bajon oraz nasi goście Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza (Ukraina). Każdy chór otrzymał z rąk Burmistrza Dariusza Urbańskiego pamiątkową statuetkę festiwalową, dyplom i kwiaty. Zgodnie z tradycją Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie po koncercie zespoły udały się na gośliński cmentarz aby pomodlić się przy grobie ks. Edmunda. Potem Chóry „Canzona” zaprosiły naszych gości na spotkanie przy ognisku w Zielonce.

    Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego gościł w Murowanej Goślinie pięć dni. Program pobytu był urozmaicony. W poniedziałek zwiedzali Poznań, występowali w Akademii Muzycznej Poznaniu. We wtorek dali koncert dla goślińskiej młodzieży, Burmistrz Dariusz Urbański przybliżył historię Żytomierszczyzny. W ich występie był patriotyzm, nostalgia, niesamowite emocje. Po koncercie udali się na wycieczkę do Biskupina, a wieczorem odbędzie się ich koncert w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach.

     

    Jestem przekonana, że chór wróci do Żytomierza z dobrymi wrażeniami z pobytu w naszym mieście.

     

    Arleta Włodarczak

    Fot. Tomasz Mizgier, Piotr Cybichowski

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł