Jubileuszowy X Gminny Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych TEATRALIA 2014 odbył się w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 marca br. Organizatorami przeglądu jest Szkoła Podstawowa nr 1 i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.
Udział w tej teatralnej przygodzie przynosi wiele satysfakcji młodym aktorom, a widzom wiele wrażeń. Przegląd rozpoczął spektakl „Jaś i Małgosia”, który przygotowała grupa teatralna „Zwyczajne dzieciaki”(Szkoła Podstawowa nr 1). Bajka wszystkim znana, ale niekonwencjonalnie zagrana. Zachwyciła nas piękna pantomima Pierrota i Kolombiny o teatrze. Potem zagościł na scenie „Kopciuszek”, w którym prym wiodła troszkę roztrzepana wróżka ze swoimi szalonymi myszami. Gdzie zła macocha mając migreny korzystała z etopiryny. Spektakl przygotowała grupa teatralna „Piątka”(Szkoła Podstawowa nr 2), która przygotowała jeszcze jeden spektakl „Czarodziej Pim – Pom”. Główny bohater za wszelką cenę na scenie, chciał sprowadzić na złą drogę wszystkie dobre postacie z bajek. W myśl jego dewizy życiowej „nie istnieje dobro tylko zło”. Kusił dziewczynkę z zapałkami, Szewczyka Dratewkę, Kopciuszka, kota w butach a nawet św. Mikołaja. Jednak nie udało się i zniknął On – Pim- Pom, zamiast pozytywnych bohaterów bajek. Niesamowite wrażenie zrobiła szalona babcia, lekko przygłuchawa, ale za to z niesamowitą werwą życiową i niezwykłymi umiejętnościami tanecznymi ze spektaklu „Opowiedz mi bajkę”, który przygotowały dzieci ze Szkolnego Kółka Teatralnego „Piegus” z Białężyna. Gdzie Śpiąca Królewna tak długo spała, że obudziła się jako staruszka budząc przerażenie księcia. Do niezwykłego cyrku zaprosiła nas grupa teatralna „Aniołki, Diabołki”(Szkoła Podstawowa nr 1) gdzie min. królik z cylindra wyciągnął magika, a słoń, który miał trąbę nie mógł grać w orkiestrze cyrkowej ponieważ słoń nadepnął mu na ucho. Swoją wersję bajki o śpiącej królewnie przedstawiła grupa teatralna „Ananasy” w spektaklu „Zabawa w śpiącą królewnę” (Szkoła Podstawowa nr 2). I tak Król Kuba i królowa Julia bardzo chcieli dziecko i faktycznie czarodziejka Dobrodziejka sprawiła, że dostali córeczkę wraz z wykwalifikowaną i bardzo przemądrzała nianią. Zaproszono wszystkie wróżki na chrzciny, ale zabrakło królowi dla jednej gumy do żucia i dostała dropsa. Wróżka bardzo sie zdenerwowała i chciała uśmiercić księżniczkę, ale po negocjacjach tylko ją uśpiła. Książę po wielu latach odkurzył odkurzaczem dwór i obudził księżniczkę. Grupa teatralna „Aladon” ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie opowiedziała historię o smoku, który nie chciał jadać baraniny i pożerać niewiasty tylko chciał jeść warzywa i ożenić się z księżniczką. Tym razem z opresji królestwo wybawił ogrodnik Dratewka, wyhodował gigantyczną marchewkę którą nafaszerował siarką. Smok był zachwycony daniem, Dratewka został jego kucharzem i poślubił księżniczkę. Gimnazjalna grupa teatralna „Pod napięciem” zaprezentowała swoją współczesną wersję Balladyny. Siostry Balladyna i Alina na portalach społecznościowych szukały chłopaka. Obie napisały do tego samego – Kirkora. Po wielu perturbacjach Kirkor mając wybór między Aliną i Balladyną wybrał ich matkę.
W imieniu organizatorów chciałabym wszystkim naszym aktorom pogratulować gry aktorskiej, reżyserkom niesamowitej wyobraźni i kreatywności. Na zakończenie każda grupa teatralna otrzymała dyplom i pamiątkową statuetkę.
W tegorocznym przeglądzie zaprezentowali się:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Murowanej Goślinie
- grupa teatralna „Aniołki Diabołki” w spektaklu „Ale cyrk!” w reżyserii Jolanty Szpot
- grupa teatralna „ Zwyczajne dzieciaki” w spektaklu „Jaś i Małgosia” w reżyserii Jadwigi Dejk
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Murowanej Goślinie
- grupa teatralna „Ananasy” w spektaklu „Zabawa w śpiącą królewnę” w reżyserii Grażyny Mroczek
- grupa teatralna „Piątka” w spektaklach „Kopciuszek ” i „Czarodziej Pim – Pom” w reżyserii Bożeny Ceranek
- Szkoła Podstawowa w Białężynie
- Szkolny Kółko Teatralne „Piegus” w spektaklu „Opowiedz mi bajkę” w reżyserii Martyny Papajewskiej
- Szkoła Podstawowa w Długiej Goślinie
- grupa teatralna „Aladon” w spektaklu „Smok ze smoczej jamy w reżyserii Aldony Dałek
- Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie
- grupa teatralna „Pod napięciem” w spektaklu „O Balladynie raz jeszcze” w reżyserii Elżbiety Mistarz
Agnieszka Szymańska – Wojtera