niedziela, 8 września 2024

    Koncert inauguracyjny XI Letniego Festiwalu „Musica Sacra Musica Profana”

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    pamięci prof. Stefana Stuligrosza

    Na biurku pozostały
    nuty, zaczęte kompozycje
    szukałeś natchnienia
    w kluczu wiolinowym
    młodych serc
    teraz jesteś daleko
    – pozostawiłeś swoje Słowiki
    rozsławiają imię Pana

    Jeszcze słychać śpiew
    w milczących kamieniach Poznania.

    Anna Elżbieta Zalewska

     

    Prof. Stefan Stuligrosz patronem Festiwalu w Długiej Goślinie

    W sobotę 29 czerwca 2013 r. odbył się wyjątkowy koncert inauguracyjny XI Letniego Festiwalu „Musica Sacra Musica Profana”.

    Wyjątkowy ponieważ doczekał się patrona. Został nim profesor Stefan Stuligrosz. Prowadzący wydarzenie Marcin Matuszewski powitał więc publiczność odpowiednio „Witam Państwa na jedenastym Letnim Festiwalu Musica Sacra Musica Profana imienia profesora Stefana Stuligrosza w Długiej Goślinie”.

    Rzec można, że zakończył się tym samym pewien etap. Taki patronat zobowiązuje. Choć nie można umniejszać żadnej z poprzednich edycji Festiwalu, kolejne, z takim zobowiązującym patronatem, będą mobilizowały organizatorów do jeszcze większych nakładów sił, aby kulturalne ucztowanie było jeszcze bogatsze i bardziej zaskakujące.

    Prowadzący najpierw odczytał fragment prozy autorstwa Elżbiety Stankiewicz – Daleszyńskiej pt. „Dzień inny niż wszystkie”.

     

    Następnie Akt nadania imienia odczytał i wręczył na ręce córki profesora p. Marii Stuligrosz oraz obecnego dyrygenta Poznańskich Słowików Macieja Wielocha Burmistrz Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki.

    Alicja Kobus – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie wręczyła sołtysowi sołectwa  Długa Goślina Markowi Strykowskiemu Certyfikat specjalnej odmiany tulipana, który 4 września 2010 przyjął nazwę Stefana Stuligrosza. Proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Piotr Skoczylas otworzył oficjalnie XI Letni Festiwal „Musica Sacra Musica Profana” imienia profesora Stefana Stuligrosza. Na sam koncert prowadzący zaprosił wierszem autorstwa Anny Elżbiety Zalewskiej.

    „Poznańskie Słowiki” zabrzmiały w zabytkowym kościele, w Długiej Goślinie. Ksiądz proboszcz Piotr Skoczylas musiał być dumny z tego, że tak znakomity chór wystąpił właśnie w jego parafii… Alleluja Haendla na bis to była, można by rzec, wisienka na torcie, ale taka najsłodsza i najdoskonalsza. Nie sposób wymienić sukcesów, nagród „Poznańskich Słowików” oraz krajów i miejscowości, w których koncertowały. To dla nas zaszczyt, że taki chór dał koncert właśnie u nas.

    Na zakończenie części „Sacra” Arleta Włodarczak – Dyrektor Ośrodka Kultury podziękowała bukietami kwiatów autorkom utworów literackich

    zaprezentowanych podczas tej podniosłej uroczystości.

    Tradycyjnie w czasie przerwy odbyła się kwesta na potrzeby bieżące kościoła. Zebrano 1399,07 zł.

    W drugiej części koncertu – swym występem tłumy porwał – znany tenor Marek Torzewski.  Głos jak dzwon, wspaniały kontakt z publicznością, humor i uśmiech. Marek Torzewski wraz żoną spowodował, że u wielu z pewnością wróciła wiara w prawdziwy talent naszych polskich wokalistów, że słowo „gwiazda” zaczęło znaczyć więcej niż roznegliżowana celebrytka w kolorowych czasopismach, że są wśród nas prawdziwi, wspaniali artyści.

     

    Drodzy Gośliniacy! Publiczność dopisała! Ale powinno zabraknąć miejsc. Organizatorzy powinni rwać sobie włosy z głowy, że nie mają gdzie pomieścić tłumów. Gdzie indziej można za darmo, we wspaniałej atmosferze, przy rewelacyjnym nagłośnieniu i oświetleniu posłuchać takich gwiazd estrady, scen operowych, czy teatralnych? Do Długiej Gośliny przyjeżdża „kawał artystycznego świata”. Najlepsi artyści na wyciągnięcie dłoni! Nie dajmy się porwać tym, którzy błyszczą na zdjęciach kolorowych pisemek. Dajmy się porwać tym, którzy błyszczą swoim talentem, kulturą, humorem i sympatią do ludzi. Dajmy się porwać tym, którzy naprawdę zasługują na miano GWIAZD. Takie były Poznańskie Słowiki. Taki był Marek Torzewski.

    Marcin Matuszewski, Tomasz Mizgier

     

    Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składamy Mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim Strażakom na ręce Konrada Strykowskiego Prezesa OSP w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Moniką Ewert oraz Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie.

     Agnieszka Szymańska-Wojtera

     

    Mecenatem festiwal objęli:

    • Janusz Radel Hydrotech
    • Bank BGŻ
    • Poczta Polska
    • TRUST
    • Ewa i Paweł Bugajni
    • Jarosław Dobrowolski
    • Instalatorstwo Jacek Grala

    Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Radio – Radio Merkury, Radio Emaus. Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina.

    Serdecznie zapraszamy na Koncert Finałowy, który odbędzie się 3 sierpnia. Wystąpią: Kiciński Chór Kameralny  „Arsis” – Dyrygent Karolina Sobczak – Piotrowska i zespół „Punta Latino” oraz soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu: Anna Bajerska – Witczak (sopran), Agnieszka Wawrzyniak (sopran), Anna Sobczak (balet), Wiesław Paprzycki (baryton), Bartosz Kuczyk (tenor), Jarosław Patycki (tenor), Radosław Lak (balet).