środa, 18 września 2024

    W Murowanej Goślinie ruszył Międzynarodowy Festiwal Chóralny

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    21 kwietnia występem Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna rozpoczęła się VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Goście podczas wizyty w Murowanej Goślinie dali, zgodnie z oficjalnym programem Festiwalu, dwa koncerty. Natomiast dodatkowo w ramach niespodzianki wystąpili również po mszy św. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na Zielonych Wzgórzach, a także w Obornikach i Rogoźnie. Na zaproszenie Burmistrza Tomasza Łęckiego gościli w goślińskim urzędzie.

    W ramach występów festiwalowych Zespół wykonał narodowe tańce polskie (kujawiaka, oberka, poloneza) oraz tańce: węgierski i żydowski. Repertuar muzyczny objął piosenki autentyczne z Wileńszczyzny, stylizowane litewskie oraz kompozytorów polskich, zaśpiewane w trzech językach. Słuchacze wypowiadali się o wykonaniu „Wilenki” nie kryjąc wzruszenia. „W ich występie był patriotyzm, nostalgia, emocje…” – komentowano.

    Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” pod dyrekcją Janiny Łabul jest pierwszym i najstarszym polskim zespołem dziecięco-młodzieżowym na Litwie, liczącym ponad 40 lat, działającym przy Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli w Wilnie. Skupia młodzież w wieku 14-18 lat. Podstawą artystyczną Zespołu stanowi miłość do sztuki i twórczości ojczystej.

    Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. E. Szymańskiego odbywająca się w dniach 21 kwietnia – 28 czerwca obejmie występy 4 chórów zagranicznych (z Litwy, Białorusi, Rosji i Filipin) oraz 6 polskich. Tematem wiodącym będzie połączenie pieśni i tańca. Jak zawsze na czele Festiwalu stoi jego Dyrektor – prof. Elżbieta Wtorkowska, dyrygent Chórów „Canzona”, długoletnia mieszkanka Murowanej Gośliny. Patronem Festiwalu jest śp. ks. kanonik Edmund Szymański, były proboszcz parafii pw. św. Jakuba, propagator chóralistyki i animator życia muzycznego w Murowanej Goślinie.

    Zapraszamy na kolejne występy w ramach Festiwalu. Program – tutaj