wtorek, 3 grudnia 2024

    „Dom pełen skarbów”

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

    Drzewa, które rosną blisko siebie,
    a gałęzie ich, ramię w ramię,
    prędzej pną się do słońca co na niebie
    świeci Nam, i Tacie, i Mamie.
    U nas imprez więcej,
    chociaż nieraz ciasno,
    częściej święta są
    i prezenty.
    Starczy miejsca przy stole,
    chociaż kasy nie zawsze,
    znowu budżet jest ciasno zapięty.
    A u nas będzie więcej, więcej, więcej Radości,
    A u nas będzie więcej, więcej, więcej Miłości,
    A u nas będzie więcej, więcej, więcej Radości,
    A u nas będzie więcej, więcej, więcej Miłości
    i więcej Nas …

    Piosenka Janka Pospieszalskiego przed laty skomponowana specjalnie z okazji Dnia Życia jakoś brzmi w sercu i trochę żal się robi ,że  u mnie cicho i nie tak tak radośnie i gwarno „ i więcej i więcej miłości” … Jest czego pozazdrościć , ale i cieszyć się szczęściem drugiego człowieka to trochę tego szczęścia dostać .

    Z okazji Narodowego Dnia Życia w dniu 25 marca Długiej Goślinie odbyła się konferencja pod hasłem „Kierunek: dziecko”. Prowadząca konferencję Jolanta Popiołkiewicz zwróciła uwagę, że tegoroczna kampania prowadzona przez Fundację Narodowego Dnia Życia poświęcona jest promocji zdrowego stylu życia i szeroko rozumianej ekologii płodności, co ma wpłynąć na poprawę kryzysu demograficznego w Polsce. Polska znalazła się na progu katastrofy demograficznej. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1,3, co daje nam 209. miejsce spośród 222 państw świata objętych podobnymi statystykami. Źródeł zapaści demograficznej jest wiele: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe. Osobną grupą problemów są te związane ze zdrowiem społeczeństwa. Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Oznacza to, że problem niepłodności dotyka nawet kilkunastu procent par. To z pewnością problem coraz powszechniejszy. Jego skala może rosnąć zwłaszcza w związku ze złym stylem życia i odwlekaniem decyzji o posiadaniu dzieci. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie. Ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia prokreacyjnego Polaków jest ich styl życia. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna, których podstawę stanowią m.in. profilaktyka zdrowotna, wartościowa dieta, sport czy unikanie stresu, mają wpływ na płodność.

    Pierwszym punktem konferencji była aktualna sytuacja demograficzna w naszej gminie, przedstawiona przez Aleksandrę Pilarczyk, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Według tych danych w 2012 r. mieliśmy 16.323 mieszkańców, zawarto 112 ślubów, urodziło się 201 dzieci.

    Do tematu konferencji „Kierunek: dziecko” odnieśli  się zaproszeni goście: Barbara, Hania i Filip Klepaccy oraz Jadwiga Kądzielawa. O swoim szczęściu opowiedzieli nam ludzie, których znamy, mieszkają w naszej gminie, mijamy się na ulicy, są wśród nas. Podzielili się z nami kawałkiem miłości swojej zwyczajnej rodziny. Świadectwa swojej radości życia w rodzinie, gdzie jest wiele dzieci sióstr i braci, świadectwa pragnienia dziecka i długiego oczekiwania na nie były głęboko przebudowujące świadomość. Wiedzą i doświadczeniem na temat rodziny wielodzietnej pozytywnie, wbrew utartym , często krzywdzącym stereotypom podzielili się ludzie zwyczajni , tacy sami jak my. Okazuje się ,że w czasach trudnych dla rodziny z różnych względów radość, miłość i wartości dla niej najważniejsze pozostają niezachwiane i to jedynie one utrzymać mogą „dom” na solidnym fundamencie.

    Następnie Wiceburmistrz Miasta i Gminy Marcin Buliński przedstawił założenia programu działań wspierających rodziny wielodzietne w Gminie Murowana Goślina, program zostanie skierowany do Rady Miejskiej.

    Kolejnym punktem programu konferencji było podsumowanie konkursu plastycznego „Każdemu z życiem do twarzy” i wręczenie nagród laureatom.

    W dalszym ciągu spotkania wywiązała się dyskusja, uczestnicy najczęściej mówili o swoich bardzo osobistych przeżyciach związanych z rodziną. Tradycyjnie na zakończenie konferencji głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki.

    Bartłomiej Stefański