Wystawa przemyślana jest jako zaproszenie do zastanowienia się nad teraźniejszym miejscem lokalnej kultury, będącej obecnie kontrapunktem toczącej się dyskusji artystycznej. Jest to zarazem nawiązanie do wciąż niespełnionych marzeń związanych z odnową ducha peryferii. Obecność artystów w Pałacu ma być sygnałem, iż uwzględnienie języka sztuki w procesie percepcji kontekstu miejsca i czasu, staje się niezbędnym elementem na drodze ku emancypacji obywatelskiego społeczeństwa cittaslow Murowana Goślina.
Kurator wystawy Łukasz Szydłowski
22 marca 2013 r. w Galerii w Pałacu odbyło się otwarcie wystawy pod nazwą I POKAZ ART. SLOW. Idea wystawy narodziła się kilka miesięcy wcześniej. Na stronie internetowej Ośrodka Kultury zamieściliśmy propozycję dla zainteresowanych artystów w formie rozpisanego projektu na wspólną wystawę, inspirowaną przynależnością naszego miasta do międzynarodowej sieci miast dobrego życia „Cittaslow”.
Celem projektu artystycznego jest zadanie sobie pytań: czym jest dobre życie ogólnie i czym jest dobre życie w lokalnej społeczności, czy faktycznie jest możliwe i jakie jest tu miejsce artysty i jego dzieła . Projekt jest próbą znalezienia cech tożsamości lokalnej. Naszym zamierzeniem jest też wykreowanie przez artystów odpowiedzi na zdanie : „sieć miast dobrego życia” , pewnej jego parafrazy brzmiącej: „sieć miast dobrej sztuki”. „Sieć miast dobrej sztuki”, czyli głos artystów z małej społeczności lokalnej , niewielkiego miasteczka, odniesienie go do idei cittaslow. Celem projektu jest pokazanie sztuki współczesnej powstającej na terenie lokalnym i integracja środowiska twórczego.
Wystawa prac goślińskich artystów ma pokazać, że jesteśmy w „sieci” miast, gdzie dzieje się coś interesującego artystycznie i ma być promocją trendu na lokalność.
Na zaproszenie do projektu odpowiedziało dziewięciu artystów z naszej gminy. Podzieliliśmy się rolami. Kuratorem został Łukasz Szydłowski, pozostali artyści partycypowali w tworzeniu kształtu wystawy i tak doszło do realizacji projektu ART. SLOW.
W wystawie udział wzięli: Marlena Majchrzak, Karolina Wojtera, Grażyna Szymała – Wołyńska, Jarosław Kosakowski, Marek Szewczyk, Bartłomiej Liberski, Łukasz Jankowski, Bartłomiej Stefański, Łukasz Szydłowski.
W Galerii w Pałacu spotkali się artyści bardziej doświadczeni i troje młodych debiutantów, w atmosferze ogólnego zrozumienia idei SLOW stworzyli spójną, ciekawą prezentację artystyczną. Jak zauważył i co podkreślił Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki artyści, jako pierwsza grupa społeczna w Murowanej Goślinie odniosła się do idei Cittaslow niejako z własnej woli, poza zachętą do czynnego udziału w ruchu Cittaslow, płynącą od pracowników Urzędu Miasta i Gminy.
Artyści zawsze reagowali na interesujące idee. Świetnie się stało, że w naszym mieście zachodzą pewne zmiany w mentalności postrzegania wartości sprzyjających rozwojowi cech osobowości miasta i indywidualnych dążeń jego mieszkańców. Artyści Goślińscy zachęcają do zapoznania się z ideą Cittaslow wszystkich mieszkańców. Kiedy przestaniemy się spieszyć , będziemy żyć wolniej, a co za tym idzie dłużej . Życząc wszystkim spokoju zapraszamy na naszą wystawę do Pałacu.
W imieniu artystów ART. SLOW Bartłomiej Stefański
Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2013 r. Wystawę oglądać można od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -20.00 po skontaktowaniu się z pracownikami Ośrodka Kultury przy ul. Poznańskiej 16, tel. 61 8122 120.