niedziela, 8 września 2024

    Z Nowego Jorku na festiwal do Murowanej Gośliny

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    W dniu 11 kwietnia br. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie miała miejsce inauguracja V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

    Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Pani Krystyna Przygońska – Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie. Na pierwszym koncercie festiwalowym zaprezentował się Chór Gimnazjum Muzycznego w Sztokholmie pod kierownictwem Bengta Olléna. Chór istnieje od 1959 r. Bengt Ollén jest dyrygentem i absolwentem Music College w Gothenburgu, pracuje z różnymi chórami w Gimnazjum Muzycznym od 1992 roku. Chór przyjechał do Murowanej Gośliny autokarem, natomiast jeden chórzysta przyleciał na koncert z Nowego Jorku. Chór wykonał m.in. następujące utwory:

    • Tomas Luis de Victoria – Regina caeli
    • Claudio Montiverdi – Ecco mormorar l´onde
    • Johannes Brahms – Warum ist das Licht op  1st mov
    • Joseph Rheinberger –  Abendlied
    • Sven Erik Johansson –  Psaltare och lyra
    • Arr. Carl Haywood – Didn´t My Lord Deliver Daniel
    • Frank Martin- Sanctus from Mass for double choir

    Młodzi wykonawcy zostali bardzo ciepło przyjęci przez goślińską publiczność. Ich umiejętności wokalne i poziom artystyczny wzbudziły najwyższe uznanie.

    Ksiądz Kanonik Edmund Szymański – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. W maju mija już ósma rocznica Jego śmierci, ale chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka. W poprzednich edycjach Festiwalu wzięło udział jedenaście chórów z Polski (Bydgoszcz, Olsztyn, Poznań, Swarzędz, Tarnów, Zakopane, Murowana Goślina, Wyrzysk, Sanok) oraz trzynaście z zagranicy (Ukraina, Białoruś, Rosja, Słowacja, Republika Czeska, Hiszpania, Francja, Brazylia, Chiny, Japonia, Peurto Rico, Ekwador). Inicjatorką festiwalu i dyrektorem artystycznym jest Pani prof. Elżbieta Wtorkowska. Sprawami organizacyjnymi zajmują się ośrodek kultury i chóry „Canzona”.

    Serdecznie zapraszam na kolejne koncerty festiwalowe, występować będą znakomite zespoły: Chór Gloria z Żytomierza (Ukraina), Polonijny Chór Społem z Mińska (Białoruś), Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego w Knurowie, zespól wokalny „XCOR” z Wenezueli, zespół kameralny Amici Canti z Buku, Chór Misja Pielgrzyma z Korei Południowej no i oczywiście nasze chóry „Canzona” i Vocantes.

     

    Arleta Włodarczak