poniedziałek, 2 grudnia 2024

    Gloria victoribus – chwała zwycięzcom, chwała Wielkopolanom

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

    27 grudnia składamy hołd poległym w powstaniu wielkopolskim bohaterom. W Murowanej Goślinie pamięć o wydarzeniach z 1918 roku jest bliska, mieszkają tu potomkowie powstańców wielkopolskich.

    Ci, którzy doceniają odwagę oraz determinację Polaków walczących o wolność Ojczyzny, przybyli  pod pomnik powstańców wielkopolskich i złożyli wiązanki. Równoległe uroczystości odbyły się  w Pacholewie, władze powiatu obornickiego uczciły tam walczących. Następnie mieszkańcy, przedstawiciele władz z Murowanej Gośliny  oraz władze powiatowe i gminne z Obornik spotkali się w kościele białężyńskim, by wspólnie uczestniczyć we mszy świętej w intencji powstańców. Były proboszcz parafii pod wezwaniem św. Tymoteusza ks. Jan Maria Musielak wspominał, że w czasach gdy chodził do szkoły, o powstaniu wielkopolskim była ledwie wzmianka w podręcznikach, zupełnie jakby nie było ono ważne. Wspominał także opowieści dziadka, który był powstańcem. Tym samym zauważył, jak ważna jest pamięć o zwycięskim, przełomowym w dziejach naszego narodu powstaniu. Następnie w Szkole Podstawowej im. Leona Masiakowskiego w Białężynie zaprezentowano wystawę przygotowaną przez Dariusza Paprockiego oraz Norberta Kulsego  z Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. W szkole przygotowano poczęstunek, zgromadzeni odśpiewali  wspólnie Rotę.

    Mszę uświetnił Chór Mieszany Vocantes pod kierunkiem profesora Leszka Bajona. Imprezę zorganizował MGOKiR przy współpracy z Parafią i  Szkołą Podstawową w Białężynie.

     

    Marta Trębacz