poniedziałek, 7 października 2024

    Kolędy i kolędowanie, to piękna polska tradycja

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    Piękny jest również „flageolet”, instrument z Francji, nazywany w Irlandii, „tin whistle”, który w XVIII i XIX wieku, na ziemiach polskich znany był jako „flecik polski”. Obecnie to najpopularniejszy instrumentem w Wielkopolsce.

    Od 12 lat, w Poznańskiej Bazylice Archikatedralne, corocznie blisko 2.000 flażolecistów, podążając „Śladami Trzech Króli”, gromadzi się przy Betlejemskim Żłóbku, aby wspólnie kolędować Małemu.

    Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2008 roku, w sobotę, o godzinie 10:30.

    Na Kurpiach i Mazurach znana była kolęda kantyczkowa, w której pastuszek, w drodze do Betlejem „Jak gonił, uronił piszczałkę mosiężną, z tej szkody, przygody biedę miał potężną”. Dzisiaj mosiężna piszczałka nie kosztuje majątku i dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do nauki.
    Długie jesienne i zimowe wieczory, to znakomity czas na flażoletowe muzykowanie.

    Nuty, słowa i tabulatura, czyli dziurki na flażolet zostały zapisane w plikach PDF (KOLEDY-NUTY.rar 273.80 KB), a muzyka w MIDI (KOLEDY-MIDI.rar 10.15 KB). Jeżeli chcesz zmienić tempo akompaniamentu:

    1. Skorzystaj z programu Windows Media Player,
    2. W pasku zadań wybierz „Widok”, a następnie,
    3. „Ulepszenia”,
    4. „Pokaż ulepszenia”,
    5. „Ustawienia szybkości odtwarzania”.