„Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba.”
Andrzej Maksymilian Fredro
25 listopada 2006 r., po raz drugi w Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie, odbyło się Spotkanie Regionalistów, w którym wzięli udział przedstawiciele regionalnych towarzystw kultury z Brodnicy, Gołańczy, Janowca Wlkp., Kępna, Kobylina, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Poznania, Rogoźna, Wągrowca. Gospodarza terenu Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęckiego reprezentował sekretarz gminy Marcin Buliński. Współorganizatora spotkania – Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – reprezentował sekretarz Zarządu Zdzisław Hinz. Obrady zainaugurowała dr Hanna Mamzer z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wykładem „Problemy edukacji regionalnej”, zgodnie z ubiegłorocznymi sugestiami tematycznymi.
Miejscowy archeolog mgr Kosma Kosmowski z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Pracownia Ostrów Radzimski w Murowanej Goślinie przedstawił wyniki swych kilkuletnich eksploracji, podejmując temat „Archeologia a lokalna tożsamość. Przykład badań wykopaliskowych grodziska na Ostrowie Radzimskim”. Historyk mgr Dariusz Paprocki z Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej mówił o „Propagowaniu historii regionalnej na przykładzie kasztelanii radzimskiej” ilustrując komunikat licznymi zdjęciami z wydarzeń w latach 2002-2006. Na zakończenie części wykładowej dr Mieczysław Brust, redaktor naukowy monografii „Dzieje Murowanej Gośliny”, przedstawił „Funkcje wydawnicze stowarzyszeń. Próbę oceny”, wskazując na podstawową rolę publikacji w dziele upowszechniania wiedzy o regionie. W kolejnej części obrad przedstawiciele regionalnych towarzystw kultury omówili swoją działalność w zakresie edukacji regionalnej. Zakres działania towarzystw można ująć jako badanie, opracowywanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu. Na podkreślenie zasługuje ogromna praca regionalistów na polu gromadzenia i dokumentowania wiedzy o regionie w postaci wydawnictw regionalnych.
Na niedzielę 26 listopada, po wykładzie mgr Barbary Florys z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina „Pozyskiwanie funduszy przez organizacje pozarządowe”, zaplanowano wycieczkę po Ziemi Goślińskiej. Zwiedzanie rozpoczęto od Starego Miasta – kościoła św. Jakuba, Rynku, zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. Następnie zwiedzano osiedle Zielone Wzgórza. Willa „Mon Repos” w Wojnowie była kolejnym punktem programu. Zapoznano się potem z kościołem w Długiej Goślinie, przystanią kajakową „Binduga” nad Wartą w Mściszewie. Wycieczkę zakończono pod drewnianą wieżą w Starczanowie – repliką wieży z Radzimia – dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Dodatkową atrakcją była przepiękna słoneczna pogoda, niezmiernie rzadko spotykana pod koniec listopada.
Spotkanie Regionalistów planowane jako forum wymiany doświadczeń, miejsce prezentacji osiągnięć ruchu regionalnego w poszczególnych miejscowościach oraz wypracowania metod działania, w zgodnej opinii uczestników, spełniło swój cel.
Do zobaczenia za rok!
Lucyna Bełch
Dyrektor Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie
i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna