O nas

    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Murowanej Goślinie został otwarty 29 listopada 1977 r.

    Od 1 stycznia 2024 r. przekształcony w Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie.

    MGOK to nie tylko instytucja, której celem jest szerzenie kultury oraz organizowanie form i imprez oświatowo-kulturalnych, ale także (nawet może u zarania dziejów przede wszystkim) obiekt, którego oczekiwało całe społeczeństwo, a najbardziej goślińska młodzież.

    Duża aktywność młodych ludzi w latach 70-tych na pewno przyspieszyła powstanie gminnej placówki kulturalnej. Organizowane wówczas przez nich koncerty, zabawy, dyskoteki i wystawy potrzebowały odpowiedniego miejsca dla swego spełnienia.

    W nowej placówce pojawiło się niemal od razu wiele nowych form, nie praktykowanych wcześniej w naszym mieście. Powstał klub szachowy, Społeczne Ognisko Artystyczne, zespół śpiewaczy emerytów i rencistów, a także pracownia plastyczna.

    Narodziny nowego centrum kultury pociągnęły za sobą rozwój wielu form działalności kulturalnej. Jak to bywa, nie wszystkie przetrwały próbę czasu. Są jednak i takie, które funkcjonują do dziś.

    Dyrektorzy

    Wojciech Garczarek

    od 1977

    Pierwszym dyrektorem MGOK, który od otwarcia placówki kierował nią, został Wojciech Garczarek. Był on tym, który zbudował podwaliny funkcjonowania goślińskiego ośrodka kultury.

    Witold Giersig

    od 1989

    W 1989 r. pałeczkę dyrektorską przejął Witold Giersig, uprzednio pracujący kilka lat w ośrodku kultury jako instruktor.

    Leszek Rewers

    od 1993

    W latach 1993–2003 dyrektorem MGOKiR był Leszek Rewers. W roku 2002 został zmieniony statut MGOKiR, w wyniku tej zmiany dyrektora wyłania się w drodze konkursu i powołuje na pięcioletnią kadencję.

    Lucyna Bełch

    od 2003

    Pierwszym dyrektorem wybranym według nowych zasad, została w 2003 r. Lucyna Bełch.

    Arleta Włodarczak

    od 2008

    W 2008 roku ponownie odbył się konkurs na dyrektora, została nim Arleta Włodarczak, związana od kilkunastu lat z ośrodkiem.

    Sławomir Heinrychowski

    od 2023

    W roku 2023 nowym dyrektorem MGOKiR został Sławomir Heinrychowski, który został wyłoniony w ramach konkursu.

    Lata kierowania placówką przez kolejnych dyrektorów stanowią specyficzne okresy,
    w których poszczególni „szefowie” odcisnęli swoje piętno na materii,
    jaką jest to, co nazywamy kulturą goślińską.

    Każdy z nich realizował swoją politykę kulturalną,
    a ich suma stanowi cały kulturalny dorobek.

    Pierwsze lata

    Przez pierwsze lata istnienia, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury tworzył Dom Kultury przy ul. Poznańskiej 16, do którego w 1978 r. dołączył Wiejski Dom Kultury w Długiej Goślinie. Poszerzenie oferty MGOK o działalność związaną ze sportem i wypoczynkiem, a następnie przejęcie Ośrodka Rekreacyjnego w Kamińsku, skłoniło w 1988 r. kierownictwo MGOK do zmiany statutu oraz nazwy firmy na Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. W 1990 r. MGOKiR przejął administrowanie Stadionem Miejskim przy ul. Mściszewskiej, a 1995 roku powstały dwie filie: Klub Osiedlowy „Zielone Wzgórza”, Klub Wiejski w Uchorowie.

    20-te urodziny

    W 1997 r. zorganizowany został pierwszy jubileusz, były to 20-te urodziny MGOKiR. Obchody tego jubileuszu stanowiły podsumowanie dorobku kulturalnego dwóch dziesiątek lat. W czasie uroczystego spotkania uhonorowano ludzi, którzy poświęcili wiele lat życia na rzecz rozwoju goślińskiej instytucji kultury. Należy wymienić te osoby, które zostały wyróżnione przez Burmistrza Miasta i Gminy Czesława Korzonka, byli to: Władysław Krzysztoń, Benedykt Majchrzak, Elżbieta Wtorkowska, Wojciech Garczarek, Witold Giersig, Marek Derbich i Leszek Rewers. Oprócz nich podziękowano wieloletnim pracownikom ośrodka, sponsorom i firmom współpracującym w organizowaniu imprez i wielu różnych wydarzeń kulturalnych. Przedstawiono również retrospektywną wystawę fotografii obejmującą dwadzieścia lat działalności, można było oglądać prace plastyczne artystów wystawiających w Ośrodku w ciągu dwudziestolecia. Od tego czasu obchodzimy uroczyście urodziny co pięć lat.

    Zmiana siedziby

    2015 roku Ośrodek Kultury zmienił swoją siedzibę, wyprowadził się z ul Poznańskiej 16 do nowych przestronnych pomieszczeń w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mściszewskiej 10. Nowa baza lokalowa stworzyła nowe możliwości i rozszerzenie naszej oferty, mamy pracownię muzyczną, pracownię plastyczną, pomieszczenia biurowe, salę wielofunkcyjną. Szczególną zaletą nowego lokum są przestrzenne korytarze, na ich części powstała galeria „Na Wzgórzu”. Od 2015 roku w strukturze Ośrodka Kultury jest Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej, która ma siedzibę w szkole przy ul. Mściszewskiej 10.

    Ośrodek Kultury przez wszystkie lata rozwijał się i poszerzał ofertę dla wszystkich grup wiekowych chcących aktywnie spędzać czas i brać udział w życiu kulturalnym gminy. MGOKiR miał lata lepsze i lata gorsze, jednak w całym okresie stanowił centrum goślińskiej kultury. Instytucja nasza miała swój udział w każdym znaczącym wydarzeniu kulturalnym, które „nawiedziło” naszą gminę. Co roku od powitania Nowego Roku do Wigilii i Sylwestra przez wszystkie miesiące realizowała różne formy aktywności kulturalnej skierowanej do społeczeństwa Murowanej Gośliny.

    Przez ponad 40 lat naszej działalności zmienił się nasz kraj, zmienił się świat i życie ludzi. Zmieniają się oczekiwania i zainteresowania naszych odbiorców. Uległy zmianie warunki działalności, zmieniały się formy i metody pracy Ośrodka Kultury. Nie zmienia się jedno – instytucja ta zawsze spełnia swe statutowe zadania organizując szereg przedsięwzięć służących rozwijaniu amatorskiego ruchu artystycznego, edukacji artystycznej, upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, a także integracji społeczności. Ośrodek Kultury działa dla mieszkańców i dzięki współpracy z mieszkańcami, zawsze stara się odpowiadać na ich potrzeby.

    W Murowanej Goślinie jest ogromny ludzki potencjał, który procentuje przy organizacji wszelkich wydarzeń na terenie miasta i gminy. W naszych działaniach towarzyszy nam motto: „Razem w zespole, każdy osiąga więcej”. Organizacją imprez zajmuje się ośrodek kultury wspólnie ze stowarzyszeniami, szkołami, sołectwami, z dużym zaangażowaniem mieszkańców. Przeciętnie rocznie organizujemy ok. 70 imprez, które mają ok. 40.000 odbiorców. Są to: koncerty, festiwale, widowiska, konkursy, przeglądy, pokazy, wystawy, imprezy plenerowe, warsztaty, spektakle teatralne, rajdy, obchody świąt państwowych, plenery artystyczne, imprezy sportowe.

    Obecnie w naszym ośrodku kultury działają amatorskie zespoły artystyczne: cztery chóry, trzy zespoły wokalne, zespół folklorystyczny z kapelą ludową i orkiestra dęta. Nasze zespoły uświetniają swoimi występami imprezy gminne, a także reprezentują Murowaną Goślinę na krajowych i zagranicznych festiwalach, często osiągając sukcesy.

    Ważnym elementem naszej działalności są również: pracownia plastyczna, pracownia rzeźby i ceramiki, klub rękodzieła artystycznego, nauka języków obcych, nauka gry na instrumentach muzycznych, rytmika, zajęcia: aerobik, zumba, balet, nauka tańca, gimnastyka słowiańska kobiet joga, kółka plastyczne i szachowe dla dzieci, warsztaty filmu animowanego, warsztaty kulinarne, zajęcia z robotyki i oprogramowania, warsztaty majsterklepki, zajęcia dla sensoryczne dla maluchów. W sumie jest to ok. 650 osób zaangażowanych w działania artystyczne i rekreacyjne, realizujących wspólne i indywidualne pasje.

    Ta różnorodna i bogata działalność to przede wszystkim twórcza i oddana praca konkretnych osób, zarówno obecnych pracowników i instruktorów, jak również wszystkich Tych, którzy zaznaczyli swój ślad przez ponad czterdzieści lat.

    Centrum Kultury
    i Sportu

    Mściszewska 10, Murowana Goślina

    Klub Osiedlowy „Zielone Wzgórza”

    Nowy Rynek 8, Murowana Goślina

    Pracownia Rzeźby i Ceramiki

    ul. Kręta, Murowana Goślina