niedziela, 24 listopada 2024

    Tak powstały nasze kartki… 

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    W ostatni wtorek wakacji 30 sierpnia br. w naszym ośrodku kultury odbyły się bardzo ciekawe warsztaty czerpania papieru. Warsztaty są częścią projektu „Papiernicze tradycje Powiatu Poznańskiego”, współfinansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego. Warsztaty w bardzo intersujący sposób prowadzili Olga Krause-Matelska i Wojciech Matelski. Uczestnicy dowiedzieli się o tradycjach papierniczych w Murowanej Goślinie, które sięgają lat dziewięćdziesiątych XVI w. Wówczas powstała w naszym mieście pierwsza papiernia, której założycielem był Melchior Zelner.

    Podczas warsztatów został odtworzony proces tradycyjnego wytwarzania papieru: rozwłóknianie makulatury na tzw. pulpę, rozprowadzanie pulpy w wodzie, czerpanie papieru specjalnym sitem z ramką z wodnej zawiesiny, dekorowanie wyczerpanej z wody kartki papieru, odsączanie wody, przekładanie płótnem, odciskanie wody przy pomocy prasy introligatorskiej, gładzenie w maglownicy – kalandrze.

    Każdy uczestnik wychodził z warsztatu z własnoręcznie wyczerpaną, wilgotną kartą papieru oraz wykonanym w technice linorytu znakiem wodnym najstarszej papierni w Murowanej Goślinie. W warsztatach wzięło udział ponad dwadzieścia osób, które z dumą prezentowały swoje dzieła.

    Warsztaty zostały zorganizowane przez MOLENDIUM Towarzystwo Historyczne Wsi Gminy Czerwonak.

    Arleta Włodarczak

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier