poniedziałek, 25 listopada 2024

    Łazęga po Murowanej Goślinie

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Podziel się

    W dniu 11 lipca br. kilkunastoosobowa grupa chętnych do łazęgowania zebrała się przy fontannie na placu Powstańców Wlkp. Po krótkim wprowadzeniu kustosza Izby Regionalnej Apoloniusza Twaroga uczestnicy udali się na łazęgę po Murowanej Goślinie ulicami: Rogozińską, Młyńską, Nową, Rogozińską i Szkolną. Kustosz opowiadał różne ciekawostki i historie o mijanych miejscach i wydarzeniach m.in.:

    – pokazał dom rodzinny prof. Elżbiety Wtorkowskiej, obecnie Rektora Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dom rodzinny Zygmunta Szkudlarka, najlepszego zdobywcy bramek w całej historii 100-letniego Klubu Sportowego „Concordia” (185 goli), dom rodzinny Twarogów (były uczeń Jana Twaroga Seniora na sztukę czeladniczą wykonał skrzypce, a był nim powszechnie znany Władysław Krzysztoń); dom rodzinny rodziny Ratajczaków (druh Edmund Ratajczak ukrył przed Niemcami historyczny sztandar OSP);

    – opowiedział o spędzaniu czasu wolnego w latach sześćdziesiątych: latem kąpano się w wodospadzie i stawie przy młynie P. Nowackiego, grano w palanta, rzucano dyskiem i oszczepem; zimą królowały sanki i hokej;

    – przypomniał krótki życiorys i zaangażowanie w okresie międzywojennym w różnych organizacjach i samorządzie właściciela młyna P. Wacława Nowackiego oraz o jego trudnej i smutnej starości. 

    Łazęgę zakończono na ul. Szkolnej zapoznając się z rozbudowaną historyczną szkołą, prowadzoną przez Powiat Poznański. Uczestnicy trochę narzekali na wysoką temperaturę powietrza, ale już zapowiedzieli udział w kolejnej łazędze.

    Tekst: Apoloniusz Twaróg
    Zdjęcia: Arleta Włodarczak