piątek, 27 grudnia 2024

    Niezwykle koncerty – niezwykli goście

    Co nowego

    Mur Off Rock 2024 – muzyczna uczta w Murowanej Goślinie!

    Listopad już od wielu lat w naszej gminie kojarzy się z muzyką rockową. Tradycyjnie od kilkunastu lat Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie organizuje imprezę dla wszystkich fanów mocnego grania o nazwie Mur Off Rock. Tegoroczna siedemnasta edycja odbyła się 23 listopada w sali CKiS przy ul. Mściszewskiej 10. 

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    Podziel się

    21 czerwca do Murowanej Gośliny przyjechał Chór Uniwersytetu Filipińskiego Madrigal Singers. Chór ten jest jednym z najczęściej nagradzanych na świecie zespołów, mającym na swoim koncie wiele nagród zdobytych na najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych. Jako pierwszy na świecie dwukrotnie zdobył nagrodę European Choral Grand Prix. W 2012 roku również  jako pierwszy chór na świecie otrzymał prestiżową nagrodę The Brand Laureate Premier Award, w uznaniu za znaczący wkład w rozwój muzyki chóralnej na świecie, promowanie gatunku muzyki chóralnej oraz występy poruszające publiczność.

    Publiczność goślińska, która przybyła na koncert, mimo odbywającego się w tym samym czasie meczu piłkarskiego niewątpliwie doznała wielkiego poruszenia. 24 osobowy zespół koncertuje w pozycji siedzącej, skupiając się na mistrzowskiej interpretacji i budowaniu jakości dźwięku. To właśnie siedząc artyści byli w stanie doskonale kontrolować technikę wokalną w zakresie energetyki oddechowej, rezonansu i artykulacji. Ponadto siedząc dotykali się ramionami, co umożliwiało jednoczesne budowanie napięć frazowych. Dyrygent, Marco Antonio Carpio, również siedzący na skraju, nie używał rąk do prowadzenia zespołu, ale jego ciało i mimika w całości były przekazem treści muzyki.

    Publiczność wysłuchała m.in. Lux Aeterna, Li-lli Tulog Anay – Ily Matthew Maniano, Gloria, Laus et Honor – Jude Edgar Balsamo, La Guerre – Clementa Janquin, gdzie wyraźnie w imitacjach słyszalne były odgłosy bitwy. Pojawiły się też mistrzowskie wykonania polskich kompozycji: Marka Jasińskiego- Exultate Deo omnes terra oraz Pawła Łukaszewskiego – Crucem Tuam adoramus Domine. W drugiej części koncertu Chór z Filipin wykonał m.in. Only in sleep Êriksa Ešenvaldsa oraz Circle of Life Eltona Johna z musicalu The Lion King. Goście chętnie bisowali, więc i owacjom nie było końca. Filipińscy artyści okazali się niezwykle miłymi, sympatycznymi ludźmi. Podczas spotkania przy kolacji przygotowanej przez Chóry Canzona wyrazili swoje zaskoczenie faktem funkcjonowania w naszym mieście tak dobrych chórów. Wspólnym śpiewom nie było końca.

    Następnego dnia do Gimnazjum nr 1 przybyli uczniowie z goślińskich szkół. Dla nich Madrigal Singers również przygotował ucztę muzyczną. W ramach IX edycji naszego Festiwalu odbył się ponadto koncert towarzyszący w Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu. University of the Philipines Madrigal Singers podczas swojego europejskiego tournèe w Polsce odwiedzili tylko Szczecin, Międzyzdroje, gdzie inaugurowali 51. Międzynarodowy Festiwal Chóralny oraz Murowaną Goślinę.

    22 czerwca przyjechał kolejny chór, tym razem po raz pierwszy gościliśmy zespół z Turcji – Antalya Municipality Conservatory ANTChoir. Zespół powstał 15 lat temu, a jego dyrygentem jest Nikolay Merdzhanov – artysta pochodzenia bułgarskiego. Zespół przyjechał do Polski na zaproszenie Canzony, za pośrednictwem również pochodzącego z Bułgarii dr Orlina Bebenowa – artysty chóru Opera Nova w Bydgoszczy oraz prezesa bydgoskiego oddziału PZCHiO. W repertuarze przedstawionym podczas koncertu znalazły się dzieła klasyczne, m.in. fragment z Pasji wg. św.Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Był też polski akcent w postaci kompozycji Pawła Łukaszewskiego. Szczególnie interesujące dla licznie zgromadzonej publiczności były kompozycje oparte na oryginalnych melodiach tureckich z ich ornamentyką, melodyką i bogatą rytmiką. 23 czerwca ANTChoir wystąpił dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Po zwiedzeniu Poznania, wieczorem goście z Turcji spotkali się przy ognisku z Chórem Canzona.

    Kolejny koncert w ramach IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego odbędzie się w 10 lipca. Gościć wówczas będziemy Clifton College Choir z Republiki Południowej Afryki.

    Serdecznie zapraszam!

     

    Prof. Elżbieta Wtorkowska

    Dyrektor Festiwalu

     

    Fot. Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł