Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie

Być w chórze…

Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

Wyniki badań podpowiadają, że śpiew wpływa na wydolność oddechową, kształtowanie postawy i napięcie mięśniowe. Podczas śpiewu następuje stymulacja pracy mózgu, regulacja rytmu serca. Śpiewanie zmniejsza poziom hormonu stresu, uwalnia endorfiny, dopaminę, serotoninę i wspomaga procesy terapeutyczne. U aktywnych chórzystów zaobserwowano wzrost ogólnego poczucia szczęścia i dobrego samopoczucia!

Ale chór to przede wszystkim prawdziwe relacje. W ważnym dla ciebie momencie stoi za tobą murem tych kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób – członków Twojego chóru. Są, chociaż nie muszą. Chociaż mają swoje rodziny, naukę, pracę i obowiązki. A potem ty jesteś dla nich, bo to dla ciebie oczywiste. Bo nie wyobrażasz sobie, że miałoby cię z nimi nie być!

W niedzielę 27 października br. w auli SP nr 1 przy ul. Mściszewskiej odbył się koncert z okazji 43. urodzin Chóru Dziewczęcego Canzona. Koncert poprowadziła prof. Elżbieta Wtorkowska. Myślą przewodnią tegorocznego koncertu były rozważania na temat sensu bycia w chórze. Na początku pani profesor opowiedziała o wydarzeniach, koncertach, festiwalach i konkursach, które odbyły się w minionym roku. Wspomniała także o sukcesach obu obecnie działających chórów.

Koncert rozpoczął Żeński Chór Canzona pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej, następnie zaprezentował się Chór Dziewczęcy Canzona pod kierunkiem Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej. Podczas koncertu chóry zaprezentowały zróżnicowany repertuar od muzyki sakralnej po rozrywkową. Na fortepianie akompaniował Jakub Koterba. W trakcie koncertu publiczność mogła obejrzeć prezentację osiągnięć i działalności chórów w minionym sezonie kulturalnym. Niespodzianką był występ grupy Kameralnej powstałej specjalnie na VIII Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Hoi An w Wietnamie, na który zakwalifikował się chór Canzona. W finale koncertu chóry wykonały utwór „Żurawie” Jana Maklakiewicza. 

Nie zabrakło owacji na stojąco oraz życzeń i wyrazów wdzięczności dla artystów i dyrygentek. Życzenia chórom złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska, Zastępca Burmistrza Marcin Buliński oraz Dyrektor CKiS Sławomir Heinrychowski. Następnie życzenia złożył także przyjaciel chóru – Radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski, który z rąk profesor Elżbiety Wtorkowskiej odebrał prezent – pamiątkę z tegorocznego pobytu chóru w Pradze. Chór wręczył również drobne upominki burmistrz Justynie Radomskiej oraz dyrektorowi CKiS Sławomirowi Heinrychowskiemu. Na koniec burmistrz zaintonowała sto lat dla chóru. 

Chóry Canzona są marką goślińskiej kultury, z każdym rokiem podnosząc poziom artystyczny, więc trzymamy kciuki za dalszy rozwój i udane występy w 2025 roku. 

Partnerem wydarzenia był Powiat Poznański.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

Exit mobile version