środa, 18 września 2024

    „Impresjoniści” w Murowanej Goślinie

    Co nowego

    UWAGA! ZMIANA W STYPENDIACH SPORTOWYCH

    Wnioski o stypendium sportowe na 2025 rok będzie można składać w Centrum Kultury i Sportu ul. Mściszewska 10 w terminie od 21.10.2024 r. do 29.11.2024 r. Wzór wniosku do pobrania będzie dostępny w Urzędzie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Sportu od 16.10.2024 r.

    Podziel się

    21 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w Galerii Na Wzgórzu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie miało miejsce otwarcie zbiorowej wystawy prac artystów tworzących w grupie artystycznej  „Klubu Impresja”. Grupa działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonaku. Na wystawie zobaczyć możemy obrazy olejne, obrazy akrylowe, rysunek, rysunek barwny, wiersze inspirowane malarstwem, haft a nawet makramę. Przeważa tradycyjna forma prac wizualnych jaką jest malarstwo. Artyści bardzo chcieli wystawić swoje dzieła właśnie w naszej galerii. Bardzo nas ten pomysł zainteresował i wkrótce podjęliśmy wspólne działania aby wystawa doszła do realizacji. „Impresjoniści” odsłaniają przed goślińską publicznością pełen wachlarz swoich twórczych postaw i działań dając mocną dawkę inspiracji tego jak działać twórczo w grupie i zyskiwać satysfakcjonujące rezultaty. Wystawę otworzyli Ewa Małyszka-Sydoruk dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonaku pełniąca także rolę kuratora wystawy oraz Sławomir Heinrychowski dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Na wystawie można zobaczyć prace siedmiu artystów.

    Henryk Kijanowski

    Emerytowany nauczyciel Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, gdzie na zajęciach artystycznych zarażał młodzież swoją pasją. Z zamiłowania rzeźbiarz i malarz. Rzeźbi głównie architekturę wiejską, a maluje farbami olejnymi. Jego prace można było podziwiać na licznych wystawach w Gminie Czerwonak poza nią. Z natury społecznik, poświęcający się również pszczelarstwu, które łączy z pracą na rzecz innych poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych. Założyciel skansenu przy bibliotece w Owińskach.

    Alicja Krawiec 

    Z wykształcenia jest ekonomistką, absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wiersze pisze od ponad dziesięciu lat. Siła poezji Alicji Krawiec, bardzo osobistej, płynie z prostoty, jest pełna ciepła i emocji. Autorka pisze o miłości, przyrodzie i przemijaniu. 

    Cześć wierszy Alicji Krawiec ukazała się w czterech antologiach wydanych przez Wydawnictwo Astrum z Wrocławia oraz w trzech wydanych przez A.K. Malesę. Kilka opowiadań ukazało się drukiem w dwóch Antologiach Grupy Literackiej Ailes. Poetka brała udział w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim ”Sen o Karpatach”, w którym jeden z jej wierszy zdobył wyróżnienie i został wydrukowany w zbiorze „Wrzosowisko XIX- W paprociach czasu”. W 2020 roku ukazał się debiutancki tomik poezji pod tytułem „Zasłuchana w ciszę”. Następnie  zostały również wydane tomiki „Oczyma wyobraźni”, „Brzegiem myśli” i „Wszystko, co kocham”.

    Laureatka nagrody Animator Kultury w Gminie Czerwonak

    Łukasz Makulec

    Od ponad 20 lat mieszkaniec Gminy Czerwonak. 

    Z wykształcenia i zawodu fotograf. W malarstwie fascynuje go abstrakcjonizm. Tworzy akwarele, makramy i obrazy string artowe. Pasjonuje się ogrodnictwem i od wielu lat jest sędzią lekkoatletyki. Z zaangażowaniem uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy. 

    Maria Ruśniak

    Od ponad 50 lat mieszkanka Czerwonaka, dla której malarstwo olejne stanowi niezwykle ważny element działalności artystycznej, mającej swoje podwaliny w tradycji rodzinnej. Dorobek twórczy artystki to kilkanaście wystaw i prezentacji indywidualnych. Pani Maria o swej działalności artystycznej mówi: „Malarstwo jest dla mnie czymś więcej niż tylko hobby, jest przemożną potrzebą przekładania na język kolorów emocji, nastrojów, oraz fascynacji. Jest to moja bardzo wielka pasja, którą kocham”

    Stefania Wagner

    Pani Stefania mieszka w Owińskach od urodzenia. Jest szczęśliwą matką  oraz dumną babcią sześciorga wnucząt. Artystka zaczęła poświęcać czas na rozwój swojej artystycznej pasji dopiero w momencie usamodzielnienia się dzieci. 

    Pani Stefania tworzy swoje dzieła haftując i szydełkując, czemu w chwili obecnej oddaje się całkowicie.

    Jerzy Bartkowiak

    Malarstwem i szeroko pojętą sztuką interesował się już od najmłodszych lat ale kiedy prawie 40 lat temu dostał pierwsze farby, poświęcił się swojej pasji całkowicie.

    W małej pracowni w Koziegłowach tworzy głównie pejzaże, a sam siebie nazywa kopistą i walorystą. Zdecydowanym autorytetem w dziedzinie malarstwa dla pana Jerzego jest Vincent Van Gogh, a także impresjoniści francuscy i pejzażyści angielscy. 

    Swoje obrazy prezentuje w galeriach 

    i bibliotekach na terenie całej Wielkopolski. Wiele z nich przekazuje na cele charytatywne. Poza malarstwem, „konikiem” pana Jerzego jest literatura II wojny światowej.

    Krystyna Jowsa 

    Mieszkanka Czerwonaka, emerytowana urzędniczka Gminy Czerwonak. Pasję do malowania odkryła w sobie w szkole średniej i oddawała się jej w wolnych chwilach. Dziś tworzy systematycznie, odnajdując w życiu radość, satysfakcję i spełnienie. Inną miłością pani Krystyny są książki, które czyta z upodobaniem, pogłębia wiedzę historyczną, a także interesuje się zagadnieniami ezoterycznymi.

    Wystawę można oglądać do 26 maja 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00.

    Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański